Litvínov obnoví mozaiku slavného Sýkory, mramor na chodníku nahradí beton

  9:20
Litvínovská radnice se chce pustit do záchrany cenné mozaiky z mramoru od proslulého výtvarníka Zdeňka Sýkory. Nachází se na chodníku a stěně domu ve Studentské ulici. Původní dílo, které je značně zdevastované, má nahradit replika z betonových dlaždic a část původní mozaiky se má přemístit jinam.

„Jde o dílo velké hodnoty a chceme ho zachránit,“ uvedla starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO).

Náročný projekt připravuje radnice už několik let. Zahrnuje nejenom obnovu samotné mozaiky, ale úpravu i nejbližšího okolí, včetně opravy stávajícího zastřešení a instalaci nového osvětlení.

Vzhledem k tomu, že chodník z druhé poloviny 70. let minulého století, je značně poškozený, dlaždice jsou popraskané, některé dokonce chybí a poničený je i obklad na stěně, dohodlo se vedení města se Sýkorovou manželkou a dědičkou autorských práv Lenkou Sýkorovou na vytvoření repliky. „Jsem ráda, že jsme k tomuto řešení došli. Devadesát procent stávajících dlaždič je tak poškozených, že oprava není možná,“ uvedla.

Dlouho se řešil způsob provedení a materiál, tak aby byla zachována autentičnost díla. Originální šedobílá mozaika je vytvořena z mramorových dlaždič. Vzhledem k tomu, že mramor není na chodník vhodný materiál, protože za mokra je velmi kluzký a také proto, že již nelze sehnat identicky barevný kámen, budou původní dlaždice nahrazeny betonovými segmenty, které budou vyrobeny přímo na míru. „Barevnost zůstane zachována,“ dodala Sýkorová.

Originální obklad ze stěny domu chce radnice sejmout a instalovat jinam. „Zachovaná část původní mozaiky bude přemístěna pravděpodobně do kulturního domu Citadela a zpřístupněna veřejnosti,“ předestřela starostka.

Litvínov dál usiluje o záchranu slavné Sýkorovy mozaiky, má novou studii

Kolik bude celý proces stát, není v tuto chvíli jasné. Půjde ale o vysokou částku. I proto hledá radnice partnera z řad firem, které v regionu působí, které by se na realizaci finančně podílely.

Pokud vše půjde podle plánu a záměr schválí i tamní zastupitelé, práce by podle starostky mohly začít ještě letos. „Projekt si přejeme dokončit ještě letos, nebo nejpozději na jaře příštího roku,“ dodala Bláhová.

V minulosti už se podařilo v Litvínově zachránit jiné Sýkorovo dílo, mozaiku na stěně v kulturním středisku Citadela. Ta byla dlouhé roky považovaná za zničenou. Díky náhodě se tam ale dochovala, ukrytá pod sádrokartonem.