Stamilionová zakázka stavby mostu se zadrhla, Litvínov vyřadil vítěze

  11:38
Projekt demolice současného a výstavby nového mostu přes Mezibořskou ulici v Litvínově se těsně před zahájením prací zadrhl. Město před podpisem smlouvy vyřadilo z řízení vítěznou firmu. Zakázku tak nakonec bude mít na starosti druhý v pořadí. Kdy s pracemi začne, však zatím není jasné.

Výběrové řízení původně vyhrála brněnská firma OHL ŽS a podle dřívějších zpráv z radnice se mělo začít pracovat ještě v říjnu. Jenže k dohodě nakonec nedošlo.

„Firma nereagovala na požadované doplnění náležitostí, které si město vyžádalo v souladu se zákonem ještě před podpisem smlouvy. Byla tak z řízení vyřazena,“ vysvětlila důvod mluvčí radnice Jitka Pavlíková.

Firma prostřednictvím své mluvčí Jany Matulajové na dotaz MF DNES, proč k podepsání dohody nedošlo, uvedla následující vysvětlení: „Zadavatel naši společnost vyzval k prokázání splnění technické kvalifikace. Na základě zjištění, že by nebylo možné splnit zadávací podmínky, jsme již v řešení předmětné zakázky nepokračovali.“

Město tak muselo oslovit účastníka, který ve výběrovém řízení skončil na druhém místě. Tím je sdružení firem Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a Vodohospodářské stavby. Nabídly cenu něco přes 119 milionů korun, tedy zhruba o pět milionů vyšší než původní vítěz.

„V pondělí 19. října byla firmě odeslána výzva k podpisu smlouvy. Po jejím uzavření s ní město dohodne harmonogram prací. Pro město je důležité, aby byl s ohledem na podmínky přidělené dotace dodržen,“ podotkla mluvčí Pavlíková. Radnice získala dotaci, která uhradí celkem 75 procent uznatelných nákladů.

Kdy přesně demolice začne, se zatím neví. Most však musí padnout před jarním hnízděním ptactva, které v jeho konstrukci každý rok vyvádí mladé. Jisté je, že s ohledem na okolní zástavbu a dopravní vytíženost místa půjde o náročnou akci. Podoba nového mostu vzešla z architektonické soutěže.