iDNES.cz

Škola zkusí finský model boje se šikanou, děti naučí zastat se druhých

  16:22
Bojovat se šikanou trochu jinak se rozhodla základní škola v litvínovské části Hamr. V následujících dvou letech se zapojí do programu prevence finskou metodou KiVa. Ta šikanu pojímá jako problém celého kolektivu dětí a většinu z nich naučí, jak se svých spolužáků v případě problémů zastat.
„Jirkův tatínek napsal o naší škole špatné věci do novin, tak co uděláme my? My...

ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Českou verzi metody začne ve čtyřiadvaceti školách po celé republice testovat organizace Schola Empirica. Poté vyhodnotí její úspěšnost.

„Program se od ostatních liší i tím, že je dlouhodobý. Nekončí to pouze jednorázovou besedou. S dětmi ve třídě se pracuje dlouhodobě a je zajištěný i zásah, jakmile je v kolektivu zjištěný nějaký problém,“ říká Lucie Husáková, školní metodička rizikového chování hamerské školy. Pracuje se podle ní nejen s třídou, ale i celým pedagogickým sborem.

Přestože se škola nepotýká s výrazným stupněm šikany, musí občas do chování žáků zasáhnout. „Často je složité rozlišit, co ještě není šikana, a co už ano,“ zmiňuje Husáková.

Metoda KiVa by měla škole uceleně pomoci šikanu odhalit, najít správné řešení a následně zlepšit klima ve třídě i celé škole.

Podle zahraničních studií dokáže finský přístup snížit množství takového agresivního chování až o šedesát procent. I to prý stálo za myšlenkou, proč se do projektu aktivně zapojit.

„Dnes je navíc složité zajistit do škol ucelený program. A pokud ano, tak se za něj často platí desítky tisíc korun. Tento projekt je zdarma, což je pro nás také velký benefit,“ přibližuje Husáková další z faktorů, který pomohl škole k rozhodnutí novou metodiku vyzkoušet.

Autor:
zpět na článek