iDNES.cz

Špatně rozhodl, viní policie pracovníka litvínovské chemičky kvůli výbuchu

  15:34
Policie obvinila jednoho zaměstnance společnosti Orlen Unipetrol v souvislosti s výbuchem, který otřásl areálem litvínovské chemičky v červenci 2022. Jak zjistil server iDNES.cz, jedná se o nadřízeného pracovníka, který se podle vyšetřovatelů provinil udělením konkrétního pokynu podřízenému.

„Pracovník měl ze své funkce rozhodnout pokynem směrem ke svému podřízenému, aby uzavřel potrubní trasu, a tím došlo ke zvýšení přetlaku unikajícího vodíku na potrubí mezi pojistným a uzavíracím ventilem, který přesáhl konstrukční pevnost,“ popsal pro iDNES.cz policejní mluvčí Václav Krieger, čeho se měl obviněný dopustit.

Při explozi a následném požáru se zranili čtyři lidé, jeden velmi vážně. Mezi zraněnými byl i obviněný. Na místě tehdy zasahovalo devět hasičských jednotek.

Policie muže viní z obecného ohrožení z nedbalosti. Protože svým jednáním podle vyšetřovatelů způsobil těžkou újmu na zdraví i škodu velkého rozsahu, hrozí mu trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let.

Kriminalisté na případu stále pracují. Kdy by se mohla obžaloba dostat k soudu, zatím není jasné.

Společnost Orlen Unipetrol pro portál iDNES.cz uvedla, že se k záležitosti nebude vyjadřovat.

Krátce po události v roce 2022 vydala prohlášení, že k explozi došlo na hydrokrakovací jednotce vinou technické závady. Škody podle firmy dosáhly desítek milionů korun.

Až k soudu v minulosti dospělo také vyšetřování havárie, která se stala v litvínovské chemičce v létě roku 2015. Tehdy otřásl výbuch etylenovou jednotkou po masivním úniku propylenu. Obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti následně čelili dva zaměstnanci Unipetrolu. Soud je nakonec obžaloby pravomocně zprostil.

Autor:
zpět na článek