Začíná veletrh Zahrada Čech, v nabídce budou poprvé třeba jedlé květiny

  9:58
Tradiční zahrádkářský veletrh Zahrada Čech hostí ode dneška už po šestačtyřicáté stejnojmenné výstaviště v Litoměřicích. Přes pět stovek vystavovatelů tu až do středy nabízí zájemcům nejen zahradnický sortiment, ale i nářadí, nábytek, potřeby pro domácnost a také rady odborníků.

Přípravy tradičního zahrádkářského veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jsme jediné výstaviště na severu Čech, které pořádá výstavní akce více než 50 let. Letošní výstava stejně jako loni potrvá šest dnů a stejný jako minulý rok je i počet vystavovatelů,“ uvedla Michaela Mokrá, ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích, pod které výstaviště spadá.

Kromě nabídky výsadby, stromků, trvalek, ale i pokojových nebo venkovních rostlin je letos připraveno také několik novinek.

„Poprvé se tady budou prodávat jedlé květiny, skladovací vaky na vodu či různé variace čajů a kávy dovážené ze Srí Lanky,“ zve k návštěvě ředitelka. „Po několika letech se na výstaviště také vrací firma, která vyrábí netradiční nábytek z dřevěného masivu,“ dodává.

Jedna z výstavních expozic je zaměřena i na litoměřické Divadlo K. H. Máchy, které v letošním roce slaví 200 let od založení. „Toto výročí chceme ukázat i v jiném světle než pouze v divadelním. Sama jsem zvědavá, jak se bude návštěvníkům líbit,“ těší se Mokrá.

Součástí oblíbeného zahradnického veletrhu je i doprovodný kulturní program. Vystoupí tu například Leona Machálková, Jakub Smolík, Petr Rezek, Jitka Zelenková, Stanislav Hložek a mnozí další. Na své si přijdou i milovníci dechovky. „Chybět nebude Vinšovanka a nejstarší jihočeská dechovka Babouci,“ přiblížila ředitelka výstaviště.

V průběhu výstavy bude vyhlášena letošní regionální potravina Ústeckého kraje a potravinářský výrobek Ústeckého kraje – kraje Přemysla Oráče. Dále proběhne soutěž o nejchutnější chléb kraje, nejlepší chlebíček, vyhlášeni budou také vítězové soutěže Křišťálové jablko či Zelí roku 2022.

O něco dražší vstupné

Výstaviště je pro návštěvníky otevřené ode dneška do středy 14. září od 9 do 17 hodin, dospělí zaplatí za vstupenku 160 korun, děti, studenti a senioři 130 korun, rodinné vstupné je 400 korun.

„Vstupné jsme zdražili nepatrně, o 10 korun. Vstupenku je možné zakoupit i online,“ upozornila Mokrá s tím, že loni výstavu navštívilo více než 50 tisíc lidí. „Největší návštěvnost očekáváme o víkendu, věřím, že se vyrovnáme loňskému roku,“ přeje si ředitelka.

Mezi výstavištěm a autobusovým nádražím, Mírovým náměstím a horním vlakovým nádražím funguje zdarma kyvadlová doprava. Jezdí v půlhodinových intervalech. Od autobusového nádraží první spoj vyjede ráno v 8.30 hodin, od horního nádraží o 10 minut později, poslední spoj z autobusového nádraží vyjede v 16 hodin, od horního vlakového pak v 16.20 hodin. Mezi 11. a 13. hodinou autobusy nepojedou.

Do konce roku je na výstavišti naplánováno ještě několik akcí, například krajská výstava psů nebo veletrh technického vzdělávání. Jestli se budou akce konat i v příštím roce, není kvůli vysokým cenám energií jasné.

„Už letos bychom se bez významné pomoci kraje a partnerů neobešli. Fungování v příštím roce řešíme s městem,“ uvedla ředitelka. „Jednou z cest je omezení počtu akcí. Ale jarní ani podzimní výstavu rozhodně rušit nebudeme,“ ujistila.