Kauzu dotací možná projednají v Litoměřicích, krajský soud tam chce obří síň

  11:04
Kauza ROP Severozápad, ve které státní zástupce v červnu kvůli manipulacím s evropskými dotacemi obžaloval sedmadvacet lidí, se bude možná projednávat v budově litoměřického okresního soudu. Ústecký krajský soud, který bude ve věci rozhodovat, zde totiž plánuje zřídit obří jednací síň. Prostor by sloužil i pro další případy s vysokým počtem účastníků.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Konkrétně u ROP Severozápad by v jednací síni v jednu chvíli mohlo být, když vezmeme v potaz obžalované, jejich obhájce, členy senátu, státního zástupce a novináře, přes sedmdesát lidí.

Na takový nával není žádná z jednacích síní krajského soudu, který roky marně vyhlíží nový justiční palác, dostatečně velká. A vytvořit v budově na břehu řeky Labe novou a velikostně odpovídající síň není možné.

Soud se už nyní potýká s nedostatkem místa. Například správní úsek se nedávno dokonce musel přestěhovat. Nově má zázemí v Paláci Zdar u krajského úřadu.

„Zmiňovaná jednací síň by měla sloužit nejen krajskému soudu, ale celé severočeské justici právě pro jednání s velkým počtem účastníků, která se jinak realizují jen velmi obtížně. Nejde o opatření kvůli jedinému případu,“ sdělil mluvčí krajského soudu Jiří Barč.

Právě krajský soud by zde mohl uskutečnit i hlavní líčení v dalším komplikovaném případu organizované skupiny stíhané za pojistné podvody.

Pachatelé podle spisu inkasovali pojistné plnění z účelově uzavřených či fiktivních pojistných smluv za fiktivní úrazy a neuskutečněné lékařské zákroky a ošetření. Obžalovaných je čtyřicet.

Nábytek od vězňů

Místnost na litoměřickém soudu nyní slouží především jako zázemí pro školení Justiční akademie. V minulosti už se zde ale konala i hlavní líčení. Prostor je tak v případě potřeby využitelný už nyní. Spíše ale coby provizorium. V následujících měsících se má zmodernizovat.

„Je potřeba udělat kroky k tomu, aby odpovídal technicky, například z hlediska nahrávacího zařízení,“ řekla předsedkyně litoměřického soudu Halka Lacinová s tím, že už řešila i nový nábytek, který mají vyrobit vězni.

Zatím není jasné, kolik by úpravy, které také musí schválit ministerstvo, mohly stát.

Pokud jde o zmíněný a mediálně ostře sledovaný případ ROP Severozápad, termín začátku hlavního líčení ještě stanovený nebyl. Je ale téměř stoprocentně jisté, že to nebude letos. Vzhledem ke složitosti a objemnosti spisu, který má kolem 160 svazků, bude příslušný předseda senátu potřebovat měsíce na nastudování celé věci.

V souvislosti s ROP Severozápad už se objevila i spekulace, že by se místem konání mohla stát jedna z jednacích síní Vrchního soudu v Praze. Mluvčí Barč tuto možnost s ohledem na zatím neznámé datum začátku hlavního líčení a průběh zamýšlených úprav v Litoměřicích nevyloučil.