Oprava pivovaru si žádá víc času i peněz, pak v něm bude výrobna uzenin

  15:16
Rekonstrukce bývalého pivovaru na Tyršově náměstí v Litoměřicích stále pokračuje. Stavba bude dražší, než za kolik se ji povedlo vysoutěžit. Zároveň si vyžádá víc času, než se předpokládalo. Místo, které v anketě před pěti lety občané vyhodnotili jako nejošklivější ve městě, pak poslouží k výrobě uzenin.

Bývalý pivovar na snímku z roku 2022 | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Předpokládaná cena stavby bude 125 milionů korun. Podařilo se sice původně vysoutěžit nižší částku, nicméně kvůli vícepracím jsme momentálně na hodnotě, kterou jsme původně předpokládali. Doufáme však, že náklady již nebudou tolik stoupat,“ říká místostarosta Jiří Adámek (ANO).

Na revitalizaci starého pivovaru dostalo město od ministerstva průmyslu a obchodu dotaci 60 milionů korun. Opravy v pivovaru proto musí podle smluvních podmínek skončit nejpozději v říjnu příštího roku. Podle původních odhadů však měla stavba proběhnout rychleji.

„Předpokládali jsme, že skončíme o čtyři až šest měsíců dříve. Bohužel proti původnímu projektu musíme řešit rozsáhlé změny, neboť došlo ke spoustě nepředpokládaných skrytých nálezů. U některých konstrukcí jsme předpokládali, že budou v lepším stavu, než jsou. Ale to se u takových staveb stává,“ vysvětlil Lukáš Kozák, technický ředitel firmy, která rekonstrukci provádí.

Litoměřice hledají nájemce do pivovaru, musí investovat aspoň šest milionů

V hlavní budově se musely vybourat všechny konstrukce včetně většiny původních stropů, což umožnilo nové rozložení pater. Práce probíhají také v 16 metrů hlubokých sklepeních, kde se zajišťuje statika budovy. „Dolů musíme dostat všechny potřebné technologie a postavit výtahové šachty až do půdních prostor. Celkově jde o sedm pater,“ doplnil Lukáš Kozák.

Po rekonstrukci má bývalý pivovar sloužit k výrobě regionálních produktů. Výběrové řízení, které radnice vyhlásila v srpnu loňského roku, vyhrála Pršutérie Chovaneček.

„Každé patro bude určené k jiné činnosti. Když to vezmu odspoda nahoru, bude tu bourárna, lednice, patro určené k tepelnému opracování, sušárna, jídelna a kanceláře,“ přiblížil následné využití budovy bývalého pivovaru Vlastimil Chovaneček, majitel firmy, která zde bude mít kolem třiceti zaměstnanců.