Litoměřická galerie ohrožuje vedlejší dům, kraj musí gotický objekt opravit

  15:18
Nečekaný výdaj ve výši přes 11 milionů korun čeká Ústecký kraj. Bude muset rychle investovat do Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Při opravě sousedního domu se totiž ukázalo, že galerie je v havarijním stavu, který ohrožuje obě budovy současně.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Vedle galerie si majitelka opravila dům se střechou. A na ni bohužel padá střecha krajské galerie. V první fázi budeme za milion sanovat střechu tak, abychom uklidnili situaci, protože je to havarijní stav a skutečně poškozujeme cizí majetek,“ řekl náměstek primátora Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Současně se při kontrole ukázalo, že stav budovy, kdy jde o velmi starý gotický dům, vyžaduje i další investice.

„Zjistilo se, že je nutné provést ještě daleko závažnější a finančně náročnější opravy. V dalších dvou etapách bude nutné sanovat zdi celé budovy galerie za více než 10 milionů korun,“ přiblížil Řehák.

Na nevyhovující stav budov, v nichž má své instituce, kraj narazil již několikrát.

„Jednoduše je to možné tím, že dříve byly zanedbané investice do majetku kraje a opravy. Proto jsme investice rozjeli a čerpáme na ně finance z úvěru, který jsme si vzali za výhodných podmínek,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).

Kraj také dojednal, že bude dělat energetické štítky na všech svých budovách. „Tím bychom také měli zjistit, kde je co nutné opravit,“ doplnil hejtman Jan Schiller (ANO).

Autor: