Díla umělců i restaurovaný historický nábytek podpoří práci s postiženými

  7:08
Umělecká díla dražená při benefiční aukci litoměřické Diakonie pomohou chráněnému bydlení pro lidi s mentálním postižením. Aukcí, která se uskuteční ve čtvrtek od 18 hodin ve velkém sále litoměřického gotického hradu, bude opět provázet herečka a zpěvačka Chantal Poullain.

„Jedním z nejzajímavějších uměleckých děl je akvarel od Jana Knapa, který aktuálně vystavuje Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích. Dále se bude dražit olej na plátně od malíře Jakuba Hubálka, pastel malíře Antonína Střížka nebo litografie herce Jiřího Suchého,“ popisuje Vendula Poštová, která aukci chystá.

„Již tradičně se v dražebním seznamu objeví díla od designéra a architekta Jiřího Pelcla, malíře Aleše Krejči nebo malíře Václava Aloise Šrůtka. Dražební seznam obsahuje celkem 48 položek,“ doplňuje Poštová.

Vedle uměleckých děl se budou dražit i některé výrobky chráněných dílen. Například nábytková dílna zrenovovala ikonický stolek zvaný Pavouk Jindřicha Halabaly nebo starožitná křesla ze začátku 20. století.

Dílo Jana Knapa.

Benefiční aukce bude přenášena také online s možností dražit zprostředkovaně na dálku.

„Výtěžek večera podpoří výstavbu nové kuchyně v budově v Kamýcké ulici, kde sídlí chráněné dílny a chráněné bydlení, které bylo otevřeno na konci roku 2022. Kuchyň poslouží klientům Diakonie i široké veřejnosti jako rychlé občerstvení, které si budou moci vychutnat třeba v přilehlém parčíku, jež letos prošel renovací,“ říká ředitelka Diakonie Litoměřice Irena Opočenská.

Litoměřická Diakonie poskytuje šest sociálních služeb a provozuje pět chráněných pracovišť. Nově se její působení rozšířilo i do Ústí nad Labem.

Díla jednoho z nejuznávanějších a komerčně nejúspěšnějších českých malířů Jana Knapa vystavuje Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích: