Ložisko, které se nachází pod českým Cínovcem, zasahuje na saské straně hranice pod obec Zinnwald. Těžit by se mělo v místech dnešního hornického muzea na kraji Altenbergu, výsypky budou v deset kilometrů vzdáleném Bärensteinu.
Tedy pokud neuspějí odpůrci těžby, protože výsypky podle ochránců přírody zničí zhruba 60 hektarů zřejmě nejsouvislejších luk ve středním Německu, kde žije řada přísně chráněných ptáků a rostlin. Oblast je navíc „top“ rekreačním resortem v Sasku.
Barák neprodám ani za 30 milionů. Lidé nechtějí opouštět domy kvůli lithiu |
Ostatně i kvůli tomu ochránkyně přírody Anika Wilke (44) a včelař Malte Eismann (48) založili občanskou iniciativu Bärenstein, která chce být partnerem pro těžaře i instituce.
„Jde o ztrátu hodnoty našich nemovitostí a o masivní znečištění životního prostředí, které ohrožuje naše organické produkty. Nejsme proti těžbě lithia, ale jsme pro transparentnost plánování,“ sdělil Malte Eismann deníku TAG 24.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Podle plánu těžařů by zde dolování mělo začít o rok dříve než u nás, tedy v letech 2026 nebo 2027. Odhadované zásoby lithia pod Zinnwaldem jsou zhruba 94 tisíc tun.
Práci má v dole a při zpracování rudy nedaleko Drážďan najít 400 lidí. Ruda by sem měla být dopravována po železnici z údolí Müglitztal.
Těžební společnost Zinnwald Lithium aktuálně, podobně jako Geomet na české straně, pracuje na studii proveditelnosti. Od letošního roku je kapitálově výrazně silnější, protože do ní vstoupil investor, holandsko-americká těžební společnost Advanced Metallurgical Group (AMG).
„AMG je zavedený hráč v lithiovém průmyslu. Investici do nás vnímáme jako potvrzení našeho projektu,“ sdělil televizi MDR Sachsen generální ředitel Zinnwald Lithium Anton du Plessis.