V Mostě kvůli protestu lékařů zavřou dětskou JIP, na interně musí ubrat lůžka

  15:14
S odkladem naplánovaných operací nebo omezením chodu některých oddělení musí kvůli protestu lékařů od 1. prosince počítat pacienti v nemocnicích Krajské zdravotní (KZ), která spravuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji. Vůbec nejvážnější situace bude v Mostě.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Krajské zdravotní pracuje 1 238 lékařů, do protestu se ke čtvrtku zapojilo 177 z nich. „Na výpovědi z přesčasové práce trvá 91 lékařů, 86 bude i přes protest přesčasovou práci i nadále vykonávat,“ uvedl Petr Malý, generální ředitel Krajské zdravotní.

Počet lékařů zapojených do protestu mohl být ještě vyšší, vedení KZ se s 11 domluvilo na stažení výpovědi výměnou za příplatek za pohotovostní služby na urgentních příjmech.

Protestem budou v nemocnicích KZ nejvíce postižena dětská oddělení, interní a neurologická a také chirurgická oddělení.

Beze změn hrozí zdravotnictví kolaps, varuje lídr protestů lékařů Jan Přáda

Podle předsedy představenstva Krajské zdravotní Ondřeje Štěrby se ale lidé ani po 1. prosinci nemusí obávat, že by v nemocnicích nebyli ošetřeni. „Neodkladnou péči, včetně té onkologické, poskytneme beze změn všem pacientům. Omezení plánované péče se v prosinci bude týkat nižších desítek plánovaných výkonů, jako jsou například operace žlučníku, nebo kýly v těch nemocnicích, kde bude kvůli protestu omezený provoz,“ ujišťuje Štěrba.

„Naštěstí je obecně prosinec méně vytíženým měsícem pro operativu, takže rušených výkonů nebude tolik, jako by tomu bylo v předchozích měsících,“ dodává Štěrba.

Nemocnice pacientům, kteří měli operaci na prosinec naplánovanou, nabídne buď odložení zákroku na pozdější termín, nebo v některých případech možnost operace v jiné nemocnici.

Z Litoměřic na operaci do Děčína

„Pacienty jsme už začali kontaktovat. Například pacientům chirurgie v Litoměřicích nabídneme možnost operace v Děčíně, kde máme na chirurgii plný lékařský tým i přes protest,“ poznamenal Petr Malý s tím, že v děčínské nemocnici se k protestu připojili pouze 4 lékaři z 94.

V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem bude protestovat 47 lékařů z 528, v teplické nemocnici 9 lékařů ze 160, v nemocnici v Chomutově 29 ze 139 a v Litoměřicích 28 ze 125.

Protest se vůbec nedotkne nemocnice v Rumburku nebo v městských nemocnicích v Žatci a Kadani. „Na podporu akce mladých lékařů podalo výpověď ze služeb pět dalších lékařů. Omezení péče jak akutní, tak i plánované vzhledem k počtu lékařů a změně organizace práce není potřeba,“ sdělil Petr Hossner, ředitel nemocnice v Kadani.

Válek chtěl přidat zdravotníkům 8,6 miliardy v odměnách. Odbory to odmítly

Nejvážnější situace panuje v nemocnici v Mostě. Tady protestuje 60 lékařů ze 192. Na neurologickém, chirurgickém, ortopedickém nebo očním oddělení bude proto zaveden směnný a částečně směnný provoz, kdy lékaři budou sloužit 12hodinové směny.

„Na dětském oddělení musíme uzavřít dvě lůžkové stanice a JIP, na interním oddělení přistoupíme k redukci počtu lůžek,“ popisuje opatření Petr Malý. Téměř 60 procent lékařů bude v prosinci chybět na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice. „Zavedeme směnný provoz, případně budeme pacientky posílat do příslušné nemocnice v Chomutově, Teplicích nebo Litoměřicích,“ sdělil Petr Malý.

Podle hejtmana kraje Jana Schillera by měla nastalou situaci řešit vláda, konkrétně ministerstvo zdravotnictví. „Za mě je současná situace jednoznačně selháním ministra zdravotnictví. Jednání s Českou lékařskou komorou selhala, konec protestu je v nedohlednu a pacient se stává rukojmím,“ míní hejtman.

9. listopadu 2023