Budoucnost lesů decimovaných kůrovcem i suchem bude řešit krajský štáb

  7:00
Speciální štáb kvůli kůrovcové kalamitě, která nastala po roce 2018, zřídí ústecká krajská samospráva. V současnosti patří k nejhůře postiženým oblastem lesní porosty ve Šluknovském výběžku a Českém středohoří. Expertní skupina by se však měla zabývat i dalšími aktuálními problémy lesů v kraji.

Vykácený kus lesa otevřel výhled na Pravčickou bránu i od silnice z Hřenska na Mezní Louku. Zarůst má za 10 až 15 let. (21. května 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Členy štábu budou zástupci samosprávy, organizace působící v oblasti lesnictví, životního prostředí, Lesy ČR, Arcibiskupství pražské i sdružení vlastníků obecních lesů či Výzkumný ústav lesního hospodářství. 

„Snažili jsme se, aby zde byli odborníci a reagovali rychle. Jejich úkolem bude sdílení informací mezi nimi, abychom hledali společná řešení a zabránili možným větším škodám a negativním dopadům kůrovce, které nás možná ještě čekají,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO).

Jednou z otázek štábu bude i to, zda se v Národním parku České Švýcarsko má nechat kůrovcový les být, nebo se má těžit. „Tuto otázku bude řešit společně s parkem krizový štáb a myslím si, že je to dobře,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci).

Odborníci by mohli řešit i kloubnatku sužující lesy v Krušných horách.  

„Byl bych rád, kdyby se štáb zabýval lesy celkově, protože takový tým odborníků dát dohromady není nic jednoduchého. A pokud se budou zaobírat kůrovcem, mohou také řešit plno dalších věcí a nabídnout kraji nějaké řešení. Určitě se najde spousta dalších otázek, které budou mít na stole,“ dodal hejtman.

Předsedat štábu bude náměstkyně hejtmana Lubomíra Mejstříková (ANO). Skupina bude fungovat jako poradní orgán. Pokud objeví závažný problém, kraj ho předloží zastupitelstvu. „Budeme se minimálně snažit, až situaci popíší, předložit zastupitelům informace, v jakém stavu jsou naše lesy,“ přiblížil Schiller.

Lesy trápí kůrovec i sucho z minulých let

Na území Ústeckého kraje se nachází kolem 165 tisíc hektarů lesní půdy, což představuje zhruba 31 procent z celkové plochy kraje. Zvýšený nárůst napadení lesních porostů kůrovcem eviduje kraj od roku 2018.

V současnosti patří k nejvíce postiženým oblastem Šluknovský výběžek z důvodu těsného sousedství Národního parku České Švýcarsko a dále České středohoří. V Polabí ve vysokém počtu již několik let vlivem sucha odumírají borové porosty.

Například Lesy ČR, které v regionu spravují 62 procent lesní plochy, plánují v letošním roce vytěžit více než 1,2 milionu kubíků dřeva postiženého kůrovcem či větrem. Oproti loňskému roku to je nárůst o šestnáct procent.

9. června 2019

Autoři: ,