iDNES.cz

Zachraňte ji, píší primátorovi Ústí předchůdci kvůli bourání cenné budovy

  15:30
Zachraňte budovu Schichtových závodů, vyzývají v otevřeném dopise primátora Ústí nad Labem Petra Nedvědického (ANO) dva z jeho předchůdců – Jan Kubata a Petr Gandalovič. Cenný objekt, jak už dříve jako první informoval portál iDNES.cz, totiž podle všeho čeká demolice.

Správní budova Schichtových závodů v části Střekov v Ústí nad Labem. Demolice se má týkat nejstarší části postavené v roce 1908. Jde mimo jiné o bývalou hlavní vrátnici s průjezdem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Historická zástavba bývalého podniku Setuza je vzácnou a nenahraditelnou stopou dynamické industrializace Ústecka v dobách Rakouska-Uherska i Československa. Jde o památku symbolizující prudký průmyslový a sociální rozvoj města. Jsme si plně vědomi, že má zmíněná budova jistá funkční omezení, přesto má pro město neocenitelný význam. Proto je třeba udělat maximum pro její záchranu,“ stojí v dopise.

Na demolici části cenné historické správní budovy Schichtových závodů v části Střekov vydal ústecký magistrát demoliční výměr v polovině listopadu minulého roku.

„Budova není umístěna ani v památkové zóně, není ani evidována v seznamu památkově chráněných objektů. Vlastník splnil všechny zákonem stanovené podmínky, a proto stavební úřad vydal rozhodnutí o povolení odstranit stavbu,“ vysvětlila mluvčí města Romana Macová.

Jako důvod ke zbourání sdělila firma STZ Development, jíž budova patří, že pro ni dlouhodobě nemá využití a oprava je pro ni ekonomicky nevýhodná.

Podle ústeckého historika a senátora Martina Krska, který se stal iniciátorem záchrany budovy (chce, aby byla zapsána na seznam kulturních památek), se výměr týká zhruba poloviny opuštěného objektu, a to nejstarší části postavené v roce 1908.

„Hodně mě potěšilo, že bývalí primátoři vnímají situaci stejně dramaticky jako já. Podle vyjádření v dopise si oba myslí, že by se město mělo angažovat v záchraně budovy Schichtových závodů. Je jasné, že nemůžeme chtít po soukromém vlastníkovi, aby nás poslouchal a chránil památky, které chceme. Město musí majiteli nabídnout nějakou součinnost,“ uvádí Krsek.

Doufá, že dopis padne na úrodnou půdu a vedení města se k celé záležitosti nějakým způsobem postaví. „Je třeba, aby se ze záchrany budovy stala věc veřejná,“ dodává.

Firma chce zbourat část cenné budovy Schichtových závodů, plánuje parkoviště

Podle vyjádření primátora Petra Nedvědického se město touto záležitosti zabývá. „Objekt je v soukromém vlastnictví. Orgán státní správy vydal demoliční výměr na část budovy v novější přístavbě a my jako samospráva do toho nemáme co zasahovat. Rozhodování soukromých vlastníků při hospodaření s jejich soukromým majetkem bez ohledu na osobní stanoviska nekomentuji,“ poznamenává primátor.

„Bude-li to možné, podpoříme aktivity, které by vedly k řešení. Oslovili jsme majitele a budeme jednat,“ nastiňuje.

Zbouráním části správní budovy by město podle Kubaty a Gandaloviče přišlo o další cennou budovu. V minulosti už přitom z Ústí nad Labem řada objektů zmizela. Jen při spojeneckém bombardování v roce 1945 šlo o 572 domů.

Mnohé další šly k zemi v rámci demolic v 70. a 80. letech minulého století, například na Mírovém náměstí nebo na dnešní Masarykově třídě. Město tak podle názoru bývalých primátorů přišlo o část své duše.

zpět na článek