iDNES.cz

Žalobce zastavil trestní stíhání zastupitelů Krupky kvůli prodeji pozemku

  14:06
Státní zástupce zastavil trestní stíhání dvanácti zastupitelů Krupky na Teplicku v kauze údajně nevýhodného prodeje stavebního pozemku. Ten přiklepli firmě Jabloňový sad za 100 korun za metr čtvereční.

„Mohu potvrdit, že bylo vydáno usnesení o zastavení trestního stíhání. Záležitost zatím není pravomocná. Protože usnesení dosud nebylo doručeno všem účastníkům, nemohou věc blíže komentovat,“ sdělil iDNES.cz šéf teplických státních zástupců Ondřej Langr.

K zastavení došlo z podnětu Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.

„Jsem rád, že došlo k zastavení nesmyslného trestního stíhání. Od začátku jsem tvrdil, že jde o hloupost a zpolitizovanou věc,“ řekl k tomu starosta Krupky a jeden z obviněných Zdeněk Matouš (Společně pro Krupku).

Zároveň však přiznal, že není úplně spokojený se zněním usnesení. Nelíbí se mu, že žalobce stíhání zastavil z důvodu, že „není prokázáno, že skutek spáchali obvinění“ a nikoli proto, že nebyl spáchán trestný čin. Nevylučuje proto podání stížnosti.

„Tohle ještě řeším se svým právním zástupcem. Ale za to zastavení jako takové jsem samozřejmě rád, protože se mě i celé mé rodiny hodně dotýkalo. A samozřejmě i dalších zastupitelů,“ podotkl Matouš.

Policie původně loni obvinila 12 zastupitelů Krupky z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Tajné hlasování

Firma Jabloňový sad radnici v Krupce oslovila v roce 2009 s tím, že chce na pozemku postavit rodinné domy. O tři roky později město s firmou podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí, ve které stanovilo částku 100 korun za metr čtvereční.

K prodeji pozemku došlo v roce 2019 tajným hlasováním. „Respektovali jsme smlouvu o smlouvě budoucí z roku 2012. Souhlasím, že by byla lepší vyšší částka, ale jedná se o území, které je třeba zasíťovat. Skoro třetinu rozlohy pozemku pojmou komunikace a nezastavitelné plochy,“ argumentoval po schválení prodeje starosta Matouš.

Proti prodeji se od začátku stavěli opoziční zastupitelé, kteří se tajného hlasování odmítli účastnit. Nejprve marně navrhovali, aby se pozemek o rozloze zhruba 28 tisíc metrů čtverečních prodával za 600 korun za metr čtvereční. Později navrhli původní usnesení o prodeji revokovat, 12 koaličních zastupitelů bylo proti.

Nakonec proto opozice podala trestní oznámení.

„Aktuální usnesení nemění nic na tom, že bylo město významně tímto prodejem poškozeno. Současná legislativa bohužel neumožňuje postihovat případy nehospodárného nakládání s majetkem města, pokud o něm zastupitelé hlasují tajně,“ okomentovala zastavení trestního stíhání opoziční zastupitelka Miloslava Bačová (Zdravá Krupka).

zpět na článek