Za tragickým požárem v Krupce není úmysl, po příčinách policie dál pátrá

  14:28
Policisté dál vyšetřují příčiny víkendového tragického požáru domu s pečovatelskou službou v Krupce na Teplicku, při kterém zemřela jedna z jeho obyvatelek. Zatím vyloučili cizí zavinění. Do požárem nezasažených bytů by se senioři mohli vrátit již během několika dní.

Při požáru v domově s pečovatelskou službou v Krupce zemřela žena (3. 1. 2020) | foto: HZS Ústeckého kraje

„Úmyslné založení požáru bylo vyloučeno. Buď se jednalo o technickou závadu, nebo o nedbalostní jednání,“ potvrdil policejní mluvčí Daniel Vítek.

Vyšetřovatelé prohledávali místo požáru i v pondělí. „Na místě pokračují další úkony, určitě budeme zadávat žádosti o odborné posudky, vyšetřování příčiny vzniku požáru tedy může probíhat i několik týdnů,“ doplnil Vítek.

„V tuto chvíli intenzivně spolupracujeme s vyšetřovateli na objasnění příčiny požáru. Samozřejmostí je poskytnutí veškerých stavebních i bezpečnostních dokumentací, včetně platných revizí,“ sdělil starosta Krupky Zdeněk Matouš (dříve ČSSD, dnes Lepší sever).

Podle starosty byly revize elektroinstalací, plynových zařízení či požárně bezpečnostní ochrany v domě prováděny pravidelně a řádně v souladu s předpisy. 

„Oslovili jsme statika na odborné posouzení stavu budovy, což je v této chvíli pro realizaci dalších opatření klíčové. Dům má město jako svůj ostatní majetek řádně pojištěný, takže okamžitě vstoupíme do jednání s pojišťovnou o úhrady vzniklé škody, kterou zatím odhadujeme na tři až pět milionů korun,“ doplnil starosta.

Kvůli požáru museli hasiči evakuovat jedenáct obyvatel domu. Sedmi z nich, kteří neměli možnost jít k příbuzným, město poskytlo náhradní bydlení v ubytovně na stadionu. Hlavní snahou města nyní je, aby se lidé mohli co nejdříve vrátit do svých domovů.

„Vedení města věří, že do požárem nezasažených částí se budou moci obyvatelé vrátit v řádu několika dnů. Vše však záleží na odborném posouzení. Každopádně přechodné ubytování, stravování i pečovatelskou službu budou moci senioři využívat tak dlouho, jak bude třeba,“ podotkl místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka naše město).

Zároveň poděkoval všem složkám záchranného integrovaného systému za profesionální zásah. „Velké poděkování patří i majitelům přilehlého rodinného domu, kteří uprostřed noci okamžitě a zcela nezištně poskytli útočiště před chladem a deštěm všem seniorům, kteří byli z hořícího domu evakuováni,“ dodal Kadlec.

Autor: