Letošním hitem v nabídce kroužků pro děti v Ústeckém kraji je vaření

  16:18
Severočeské domy dětí nabízejí stovky kroužků. Nabídka je rozmanitá, od stálic, jako jsou aerobik, taneční kroužky, keramika, hra na kytaru či plavání, se mohou děti naučit třeba hrát na ukulele, háčkovat nebo i jak přežít v přírodě. Volná místa ještě většinou jsou, právě vaření ovšem bývá výjimkou.

Více než tři stovky kroužků nabízí Dům dětí a mládeže v Ústí nad Labem. „Největší zájem je o ty tvořivé, například o keramiku, šití a o kroužky pro předškolní děti,“ říká zástupce ředitele Jaroslav Černý.

Vyhledávané jsou podle něj i ty se sportovním zaměřením či taneční, menší zájem je o přírodovědné. „Ale ne zase tak, že bychom je neotevřeli, jen jejich kapacita není zcela zaplněna,“ upozorňuje Černý.

Nabídka se každoročně rozšiřuje a často ji ovlivňuje i to, co se právě vysílá v televizi a stane se diváckým hitem.

Teď se to týká hlavně kroužků zaměřených na vaření, pečení či zdravé stravování. A tady už může být problém místo sehnat.

Roudnice láká na kroužek nazvaný Mlsáníčko

„Letos otevíráme a máme už skoro plné dva kroužky gurmánského vaření, dva zaměřené na sladké a zdravé dobroty a ještě kroužek Mlsáníčko,“ říká Zdeňka Fillerová Studená z roudnického DDM Trend.

V ústeckém domě dětí mají kroužek nazvaný podobně jako v televizní soutěži MasterŠéf a už jsou bez volných míst.

„Loni jsme ho otevřeli poprvé, letos máme kvůli velkému zájmu tři různé termíny. A všechny už jsou plné,“ potvrzuje Černý.

Co je také na výběr

  • DDM Ústí nad Labem

chovatelský kroužek 900 Kč/rok

jóga 1 000 Kč/rok

výtvarný kroužek 1 000 Kč/rok

hra na flétnu 1 200 Kč/rok

  • DDM Děčín

zoo kroužek 600 Kč/rok

angličtina 900 Kč/rok

judo 3 000 Kč/rok

florbal 4 000 Kč/rok

  • DDM Teplice

rytíři 1 200 Kč/rok

aikido 1 300 Kč/rok

jachting 1 500 Kč/rok

plavání 2 000 Kč/rok

Novinkou letošního roku je v Ústí kroužek PokémonGo, určený nejen pro děti od osmi let. Chytat žluté bytosti z japonských videoher mohou spolu s dětmi i dospělí.

V české Kamenici nejvíce láká tanec

Přes padesát kroužků má připravených dům dětí v České Kamenici.

„Jedničkou je taneční, následuje keramický a vůbec všechny rukodělné. Máme i truhlářskou dílnu, kde si děti mohou něco vyrobit,“ říká ředitelka Hana Podlahová.

V teplickém DDM zaznamenávají největší zájem o kroužky se sportovním zaměřením.

Chlapecký kroužek přežití je plný

„Populárním se stal kroužek jachtingu a přežití v přírodě. Ten je ale už obsazený. Kroužek je zatím pouze pro kluky, ale uvažujeme, že ho otevřeme i pro děvčata,“ říká Simona Chrastná z propagačního oddělení.

Letos poprvé se tu mohou děti naučit i základy horolezectví nebo si také zde uvařit něco zdravého, a přitom dobrého.

„Loni byl o vaření zájem minimální, letos je tomu přesně naopak. Kapacitu kroužků se snažíme nastavit tak, abychom uspokojili všechny zájemce,“ doplňuje Simona Chrastná.

Domy dětí a mládeže se však nesoustředí jen na ratolesti, mnohé nabízejí i kroužky pro seniory. Třeba v Ústí je pro ně otevřen počítačový kurz pro začátečníky, platí se 200 korun a volné místo se ještě najde.