Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

  13:44,  aktualizováno  16:50
Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po pilotovi pátrali potápěči a záchranáři několik hodin. Zbytek letadla s pilotem uvnitř nalezli potápěči před šestnáctou hodinou.

„Společnými silami s hasiči jsme nalezli letadlo s jednou osobou v 15:42. Ověřujeme totožnost mrtvého. Nepředpokládáme, že tam cestoval někdo další,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí policie Alena Bartošová. 

Fotogalerie

Potápěčům se podařilo letadlo nalézt po několika hodinách pátrání a začali s vyprošťováním.

Oznámení o nehodě policisté přijali ve 12:43.

Lidé z Křešic nejprve slyšeli ránu, jak letadlo zavadilo o elektrické vedení a poté viděli záblesk. „Svítilo sluníčko, zřejmě dráty vysokého napětí přehlédl. Zanedlouho letadlo spadlo do řeky a pilot zemřel na následky svého zranění,“ řekl starosta Křešic Michal Mančal, který byl na místě nehody.

Policie do pátrání zapojila i policejní vrtulník. Mluvčí neměla původně informace o počtu lidí, kteří v letadle cestovali.

„Část toho letadla se podařilo vylovit, ale posádka a zbytek letadla nebyl nalezen. Hasiči to tam prohledávají na člunu, byli povoláni policejní potápěči,“ řekl iDNES.cz mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Svědek redaktorovi iDNES.cz řekl, že viděl letadlo, které spadlo do řeky. „Pod hladinou bylo během dvou minut,“ řekl.

16.listopadu 2019 v 17:04, příspěvek archivován: 16.listopadu 2019 v 18:16

Pád ultralightu v Křešicích Tělo pilota vyprostili policejní potápěči spolu s hasiči. Na místě je jeřáb povodí na vytažení letadla. Hasiči likvidují z hladiny skvrnu od vyteklého paliva. https://t.co/qmWJf8oUd4

Vedení vysokého napětí je v Křešicích nízko

V blízkosti místa, kam se zřítilo letadlo, energetici byli zkontrolovat vedení. Nebylo spadlé, jak byla původní informace. 

V Křešicích se nyní podle starosty Mančala prakticky opakovala nehoda ultralightu, který v roce 2016 zavadil ve slunci o vedení vysokého napětí. Pilot uletěl, aniž by nehodu nahlásil.

„Tenkrát se to stalo pilotovi z Loun, a tehdy byla bez proudu téměř celá obec. Dnes jen minutu, elektřina je v pořádku. Bohužel zemřel člověk a já jen čekám, co se bude ještě muset stát, aby zde na elektrické vedení dali varovné koule pro piloty. Prý tady nemají tak nízko létat, ale pro piloty je asi zážitek letět chvilku nad řekou,“ upozornil Mančal, podle kterého v letadle zemřel pilot z Mělníka. „Měl letět do Třebechovic, kde na něj čekali. Podle očitých svědků směrem na Třebechovice letěl, ale pak se otočil, vracel se a havaroval,“ dodal starosta. 

Křešice (Litoměřicko)

Křešice (Litoměřicko)

Autoři: ,