Tragický pád letounu do Labe zavinil pilot, letěl nízko a přehlédl dráty

  14:48
Inspektoři uzavřeli vyšetřování smrtelné nehody pilota, který se loni v listopadu u Křešic na Litoměřicku zřítil do Labe. Stroj letěl příliš nízko nad řekou a pilot přehlédl elektrické vedení, o které stroj zavadil.

Do Labe u Křešic na Litoměřicku spadlo malé letadlo, pilot nepřežil. (16. listopadu 2019) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Příčinou nehody byl let pod minimální povolenou výškou letu nad zemí/vodní hladinou tak, že došlo ke kolizi s vodiči elektrického nadzemního vedení a následnému pádu stroje na vodní hladinu,“ píše v závěrečné zprávě pověřený inspektor Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod Pavel Mráček.

Došel k závěru, že pilot elektrické nadzemní vedení 2 x 22 kV pravděpodobně neviděl. „Podle poškození stroje se dá předpokládat, že pilot vedení zahlédl na poslední chvíli a provedl manévr, kterým se však kolizi již nevyhnul,“ upřesňuje.

Podle závěrečné zprávy pilot v místě přechodu nadzemního elektrického vedení přes řeku Labe nedodržel ustanovení o minimální povolené výšce letu.

Stroj ve zhruba dvacetimetrové výšce narazil kýlovou plochou do dolních fázových vodičů vedení. 

„Letoun byl nárazem těžce poškozen a ihned po kolizi dopadl na vodní hladinu a potopil se přibližně do hloubky tří metrů na dno řeky. Síly způsobené nárazem letounu do vedení měly pro pilota fatální následky. Utrpěl zranění, kterým na místě podlehl,“ dodává Mráček.

Inspektoři také zjistili, že na elektrickém vedení nad řekou nebylo výstražné značení. „Nadzemní elektrické vedení nebylo při nehodě přetrženo ani poškozeno,“ píše Mráček.

Letadlo spadlo do Labe u obce Křešice na Litoměřicku 16. listopadu 2019 po poledni. Část stroje vylovili hasiči, po pilotovi pátrali potápěči a záchranáři. Zbytek letadla s pilotem uvnitř nalezli potápěči po necelých čtyřech hodinách.

Lidé z Křešic nejprve slyšeli ránu, jak letadlo zavadilo o elektrické vedení, a poté viděli záblesk.

„Svítilo sluníčko, zřejmě dráty vysokého napětí přehlédl. Zanedlouho letadlo spadlo do řeky a pilot zemřel na následky zranění,“ řekl tehdy starosta Křešic Michal Mančal, který byl na místě nehody.

Svědek redaktorovi iDNES.cz tehdy řekl, že viděl letadlo, které spadlo do řeky. „Pod hladinou bylo během dvou minut,“ řekl.

„Pilot, který byl vlastníkem i provozovatelem letounu, odletěl z Libáně na Jičínsku a plánoval přistát v Litoměřicích. Po přiblížení na přistání však provedl jen průlet nad dráhou, letěl nad tokem řeky Labe, kde narazil do spodních vodičů elektrického vedení,“ doplnil Mráček.