Jedinečný templ je v rukou restaurátorů, předchozí opravu památky řeší soud

  9:16
Novogotický templ s vyhlídkovou plošinou, který patří k jedinečným stavbám v zámeckém parku v Krásném Dvoře na Lounsku, je momentálně v péči restaurátorů. Práce v hodnotě zhruba čtyř milionů korun zahrnují obnovu poškozených dřevěných částí a části střechy. S firmou, která objekt opravovala před pár lety, se památkáři soudí.

„Část dřevěných žeber, která byla vystavena zatékání do konstrukce, byla napadena dřevokaznou houbou. Tato místa je nutné nahradit – provést protézu v konstrukci, neboť zde došlo ke snížení nosnosti,“ popsal již dříve Tomáš Pospíšil, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ), který zámek spravuje.

Vzhledem k tomu, že poškozené prvky tvoří nosnou konstrukci, musela vysoutěžená firma postavit uvnitř bytelné lešení. „To je nutné, aby při výměně poškozených žeber byla zajištěna stabilita stavby a nedošlo k poškození interiéru,“ doplnil Pospíšil.

Podle smlouvy mají práce trvat do konce letošního června. Není však vyloučeno, že vzhledem k rozsahu poškození a náročnosti opravy potrvají o něco déle.

Kompletní opravou prošel templ už v letech 2014–2017. Tehdy projekt zahrnoval celkovou obnovu objektu, který dlouhé roky předtím chátral a byl pro veřejnost uzavřený. Po dokončení se stal jedním z turistických lákadel, otevřený však nebyl dlouho.

O tři roky později se na něm totiž objevily vady, které ho až do dnešní doby uzavřely. S firmou, jež tehdejší opravu provedla, se vlastník památky soudí. Co konkrétně NPÚ v žalobě požaduje, odmítl mluvčí komentovat. Zástupce firmy Avers dříve uvedl, že s žalobou nesouhlasí.

Po nynější rekonstrukci chce Národní památkový ústav templ opět zpřístupnit veřejnosti. Ale kdy to bude, není v tuto chvíli jasné.

Památkáři žalují firmu kvůli opravě unikátního templu, novou nemůžou najít

Krásnodvorský templ je první čistě novogotickou stavbou na našem území. Autorem návrhu byl zřejmě Jan Rudolf Černín, zakladatel zámeckého parku. Plány budovy vyhotovil Andreas Niederhofer v letech 1792 a 1793. Stavba trvala několik let, v účtech se objevují náklady na dokončení templu ještě v roce 1796. Slouží jako rozhledna, odkud je možné vidět nejen část rozlehlého parku, ale také Krušné či Doupovské hory.

Na první pohled stavba s vitrážemi poutá velkou pozornost návštěvníků parku svou architekturou. Jde o důmyslnou kombinaci cihelné a dřevěné nosné konstrukce, což umožnilo celkové odlehčení obvodového pláště a tím zvětšení prosklených ploch.

Autor: