Turisté mají po roční pauze opět zimní sraz, táboří se i přímo na sněhu

  16:30
Z loňského roku přeložený mezinárodní zimní sraz turistů, jehož součástí je i táboření ve stanech na sněhu, hostí v tyto dny Krásná Lípa na Děčínsku. Loni se nekonal kvůli nepříznivé epidemické situaci a i letos do něj pandemie zasáhla.

„Očekáváme, že přijede asi 250 lidí nejen od nás, ale i z Německa, Slovenska či Polska. Za normální situace by jich bylo daleko víc,“ říká Václav Hieke, předseda krásnolipského Klubu českých turistů.

„Každý musí při registraci předložit doklad o očkování či prodělání covidu a ještě podepsat prohlášení o pravdivosti údajů,“ popisuje další změny proti normálu. Nepřijel podle něj nikdo, kdo by nastavené podmínky nesplňoval.

Pro účastníky jsou připravené kulturní akce, koncerty, přednášky či dnešní bál, ale také výpravy do Českého i Saského Švýcarska. „Máme připravené zájezdy po Šluknovsku či do Drážďan, všechny jsou obsazené,“ pochvaluje si Hieke zájem s tím, že tuto část kraje pozná díky akci třeba i víc než dvacítka turistů ze slovenského Bardejova.

Kdo bude mít zájem, může vyrazit i na běžky, v Polevsku je upraveno několik kilometrů tras. A pro odvážnější turisty je pak připraveno i táboření ve stanech na Vlčí hoře.

„Stanovat v zimě jezdím už od roku 1996. Dnešní noc byla docela teplá,“ popsal ráno své pocity Miroslav Kment z Krnova, který právě ze stanu vylezl sice v bundě a čepici, ale jen naboso v pantoflích.

Za zbytečné považuje stavět stan další turista, který přijel z Kynšperka a noc strávil „pod širákem“. „Na zimní táboření jezdím asi 25 let a pořád jenom se spacákem. Rád se dívám na hvězdy,“ usmál se.

Zimní sraz je „putovní“ a pro krásnolipský turistický klub je ten letošní premiérou, zimní táboření však klub pořádá každý rok už 39 let. „Ale v roce 2006 jsme pořádali letní sraz, kam přijelo přes dva tisíce lidí ze šesti států,“ uvedl Hieke.

Autor: