iDNES.cz

Krásná Lípa ničí plevel horkou vodou, chystá se na zákaz herbicidů

  11:02
Do ekologického hubení plevelů se pustili v Krásné Lípě na Děčínsku. Radnice totiž městským zahradníkům pořídila nový stroj, který ničí i úporné nevítané rostliny jen horkou vodou. S předstihem se tak chystá na možný zákaz používání herbicidů, který by mohl v budoucnu platit v zemích Evropské unie.

Stroj pro likvidaci plevele horkou vodou. | foto: Profistroje.cz

Je to zařízení s nádrží o velikosti 800 litrů, které vodu ohřívá na 98 stupňů. Stroj je přidělaný na jedoucí multikáře a zahradnice, která jde vedle ní, drží v ruce aplikátor, ze kterého tryská horká voda. 

„Ta pletivo rostlin vlastně uvaří,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Jan Kolář, jak ekologický ničitel plevelů funguje.

Město dalo za přístroj 340 tisíc korun. „Náklady na provoz jsou rozhodně nižší než za totální herbicidy, jež jsme kupovali. Navíc se zahradníci nemusejí tahat na zádech s patnáctikilovým postřikovačem,“ dodal starosta.

To, zda horká voda zničí hned napoprvé i několikaleté plevele, třeba smetánku lékařskou neboli pampelišku, zatím Krásnolipští nevědí. „Asi bude nutné postřik horkou vodou zejména u víceletých plevelů opakovat,“ předeslal Kolář.

Přístroj už si pořídili i v Oseku

Zařízení už si pořídily i technické služby v Oseku na Teplicku. Zatím ho však nepoužily. 

„Chystáme se na to v nejbližší době. Ale už dnes chemii při likvidaci plevelů nepoužíváme. Naši zaměstnanci je odstraňují ručně, takže přístroj pro ně bude velkým pomocníkem,“ uvedla vedoucí údržby oseckých technických služeb Michaela Formánková.

Krásná Lípa s Osekem patří mezi šest desítek měst a obcí v Česku, které si přístroj na ekologické hubení plevelu koupily. 

„Zařízení je holandské výroby, my ho dodáváme v Česku i na Slovensko už třetím rokem. Byli jsme vlastně prvními, kdo ho do republiky dovezl. Města a obce se připravují na zákaz používání herbicidů a o přístroje začíná být velký zájem,“ řekl Michal Janků, spolumajitel dodavatelské litoměřické firmy.

Kromě hubení plevelů budou města a obce zařízení používat i jinak. V Krásné Lípě ho využijí jako vysokotlaký čistič na mytí kontejnerů na odpad, na mytí soch či parkovacích míst a v Oseku i na mytí autobusových zastávek.

Schválení glyfosátu na další léta

Ekologickou likvidaci plevelů stále válcují totální herbicidy, byť se jejich využití postupně snižuje. Přitom obsahují účinnou látku zvanou glyfosát. 

Glyfosáty Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny zařadila v roce 2015 mezi pravděpodobné karcinogeny pro člověka. Evropská unie proto zvažovala používání totálních herbicidů zakázat. Zatím se tak ale nestalo.

Evropská komise totiž na konci loňského roku rozhodla, že schválí glyfosát na dalších pět let. K tomu kroku komise přistoupila po pečlivém přehodnocení vlastností glyfosátu. 

Opírá se o hodnoticí zprávu zpravodajského členského státu, v tomto případě Německa, vyjádření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin i Evropské chemické agentury. Ty neprokázaly, že látka je karcinogenní. 

„Na glyfosát je nutno pohlížet jako na jakoukoliv jinou účinnou látku, kterou smějí zemědělci používat v souladu s určitými podmínkami,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva zemědělství, proč evropská komise od zákazu couvla.

zpět na článek