Za střelbu na příbuzné musí senior na pět let do vězení a k psychiatrovi

  11:30
Třiaosmdesátiletý Stanislav Najmr, který střílel na syna a jeho manželku, stráví za dvojnásobný pokus o vraždu pět let ve vězení. Musí také absolvovat ambulantní psychiatrickou léčbu. Rozhodl o tom senát ústeckého krajského soudu, který se ztotožnil s návrhem státního zástupce.

Stanislav Najmr u Krajského soudu v Ústí nad Labem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„Obžalovaný spáchal skutek pod vlivem disharmonické struktury osobnosti, emoční lability, což znalci označili jako duševní poruchu, a počínající kognitivní deteriorace a pod vlivem dlouhodobé frustrace a aktuálně pod vlivem zlobného afektu,“ uvedl předseda senátu Martin Parolek.

„Ze znaleckého posudku vyplynulo, že skutek spáchal pod vlivem zmenšené příčetnosti, která se projevovala v podstatném snížení jeho ovládacích schopností. Znalci uvedli do budoucna příznivou prognózu v případě psychiatrické léčby,“ dodal k tomu soudce.

Najmrovi za skutek hrozilo podle zákonné sazby 15 až 20 let vězení. „Za současného uložení ochranného léčení mohl soud uložit trest pod sazbou. Soud k tomu přistoupil na základě toho, že obžalovaný svou vinu přiznal, činu litoval, i s ohledem na jeho věk a že neměl dosud záznam v rejstříku trestů ani rejstříku přestupkovém,“ doplnil Parolek.

Rozhodnutí o výši uloženého trestu je pravomocné.

Najmr na své příbuzné střílel letos 9. května v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku ze svého legálně drženého revolveru. Nejprve třikrát zasáhl ženu. Trefil ji do oblasti ramen a hlavy, čímž jí způsobil středně těžká až těžká zranění.

Šedesátiletý syn se mezitím stihl ukrýt za sloup. Zasáhla ho tak následně jen odražená střela, což mělo za následek lehké zranění.

Střelbou vyvrcholily spory, které rodinou dlouhodobě zmítaly. S postřeleným synem se Najmr dokonce neúspěšně soudil o majetek za mnoho milionů korun.

„Chci se omluvit za to, co jsem spáchal. Takto věci nelze řešit. Tohle se nemělo stát. Cítím silnou vinu,“ řekl Najmr v jednací síni v pondělí při začátku hlavního líčení.

Před senátem takzvaně prohlásil vinu, nemuselo tak probíhat dokazování. S trestem navrženým státním zástupcem souhlasil včetně léčení. „Považuji takové léčení za rozumné a prospěšné,“ uvedl Najmr.

Snaše má podle rozhodnutí senátu zaplatit odškodné 115 tisíc korun. Žena po něm původně chtěla 3,6 milionu. Syn pak dalších 2,3 milionu. Zmocněnec poškozených si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání. To už by se však týkalo právě jen odškodného.

15. listopadu 2021