Místo amputace nohy život bez omezení. Muži vytiskli unikátní implantát

  14:42
Ještě před dvěma třemi lety by po pádu ze žebříku, při němž si přivodil vážnou otevřenou zlomeninu holenní kosti, kterou pak napadla infekce, možná přišel o nohu. Po ojedinělé a rozsahem unikátní operaci provedené lékaři z Kliniky úrazové chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, má téměř šedesátiletý muž z Vysočiny šanci, že bude chodit bez omezení.

Unikátní operaci provedli úrazoví chirurgové z ústecké Masarykovy nemocnice. Šlo o extrémně rozsáhlou rekonstrukci holenní kosti s využitím moderního tištěného 3D titanového implantátu, který byl vytvořen pacientovi na míru. (18. prosince 2024) | foto: Krajská zdravotní

Lékaři mu místo infekcí napadené části holenní kosti voperovali titanový implantát vyrobený na 3D tiskárně. „Moderní 3D tisk nám i našim pacientům přináší zcela nové možnosti. Stavy, které dříve končily těžkým funkčním postižením končetiny, nebo dokonce její ztrátou, jsme dnes schopni řešit tak, aby byla zachována nejen končetina, ale i její funkce,“ uvedl lékař Lubomír Kopp, který náročný zákrok se svým týmem prováděl.

„Výjimečnost zákroku spočívala především v rozsahu a umístění náhrady celé dolní třetiny holenní kosti postižené infekcí. V minulosti by muži hrozila amputace,“ dodal lékař.

Titanový implantát dokonale imituje velikost a tvar původní kosti, na povrchu má i žlábky pro šlachy nebo pro ukotvení lýtkové kosti. „Takhle velké implantáty se většinou netisknou. Tento je ojedinělý i v možnostech ukotvení a rozestavení šroubů do hlezenní kosti,“ doplnil Lubomír Kopp.

Příprava na operaci zabrala skoro pět měsíců, od prvotního návrhu implantátu, vytištění zkušebního modelu až po výrobu titanové náhrady. „Zkušební 3D model si vytiskneme, abychom si ho mohli osahat a v případě potřeby ještě upravit. Samozřejmostí jsou i zátěžové a biomechanické zkoušky. Musíme mít potvrzeno, že implantát je pro pacienta bezpečný,“ vysvětluje náročnost příprav operatér.

V Brně operovali malého Olivera, kvůli nemoci mozku měl až sto záchvatů denně

Výhodou titanového implantátu je, že po operaci a zahojení měkkých tkání může pacient nohu plně zatěžovat. „Nemusí se pohybovat o berlích nebo na vozíku. Náhrada je pevnější než vlastní kost,“ vysvětluje Lubomír Kopp s tím, že cena tohoto konkrétního implantátu je přes 200 tisíc korun. Operaci i implantát po schválení revizním lékařem hradí pojišťovna.

Ústecká traumatologie vznikla v roce 1952, v dnešní době funguje jako jedno z dvanácti traumacenter u nás. Ročně je na oddělení hospitalizováno kolem tří tisíc pacientů s různými druhy úrazů. Každý rok lékaři odoperují okolo 150 těžkých případů. „Podobných zákroků jako u pacienta z Vysočiny provedeme tak deset do roka,“ poznamenal Kopp.