Méně studentů nevadí. Důležitá je kvalita vzdělávání, říká nový rektor UJEP

  15:58
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem bude mít po osmi letech nového rektora. Martina Baleje vystřídá bývalý děkan Fakulty sociálně ekonomické Jaroslav Koutský. „Univerzitu znám dobře. Jinak bych nekandidoval,“ říká. Na návrh akademického senátu ho do funkce jmenuje prezident.

Jaroslav Koutský, nový rektor ústecké univerzity. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Umíte si přesně představit, co vás čeká?
Částečně. Vím, do čeho jdu. Posledních patnáct let jsem se pohyboval v širším vedení univerzity, ať už jako děkan Fakulty sociálně ekonomické, předtím jako předseda akademického senátu. S některými předchozími rektory se znám osobně. Z tohoto pohledu jsem hodně informovaný divák a myslím, že si dokážu představit, co pozice rektora obnáší. Ale člověk nikdy neví do detailu, co ho čeká, v každém případě to pro mě bude zcela nová situace.

Proč jste se rozhodl kandidovat na pozici rektora?
Kandidaturu jsem bral jako průsečík tří perspektiv – společenské, univerzitní a osobní. Doufám, že jsem ve věku, kdy už mám nějaké zkušenosti a mohu univerzitě pomoci v dalším rozvoji. Za dobu své existence se univerzita výrazně posunula dopředu a je ve velmi dobré kondici, ale v dnešní době nemůžeme zůstat stát na místě. Myslím, že univerzita musí sehrávat excelentní roli v regionu, zastávat důstojnou pozici v rámci republiky a rozšiřovat funkční vazby na mezinárodní prostředí.

Tak kam by tedy měla pod vaším vedením univerzita směřovat? Velmi chytří středoškoláci často dávají přednost studiu v Praze, Brně... Chcete to změnit?
S určitými prvky despektu vůči univerzitám v regionu se setkáváme, ale často to není spravedlivé. Je jasné, že například s Karlovou nebo Masarykovou univerzitou se srovnávat nemůžeme. Jsou v jiné pozici, než je naše univerzita, což je dáno zejména jejich velikostí a tradicí. Pozice regionálních univerzit se však postupně zlepšuje, více se profilují a jsem přesvědčený, že na mapě českých univerzit mají svoje místo. Musíme pracovat na tom, abychom uspěli právě v rámci regionálních univerzit. Ani tady není naše pozice dokonalá a je třeba stále obhajovat svoje postavení ve smyslu výkonnostním a kvalitativním.

Univerzitě stále ubývají studenti. Co je potřeba udělat, aby se pokles zastavil?
Nižší počty studentů nevidím jako problém. Naším cílem by nemělo být jen navyšovat počty studentů a studijních programů. Jsem přesvědčen, že můžeme mít méně studentů, ale musíme poskytovat kvalitní vzdělání. Kvalitu upřednostňuji před kvantitou. Touto cestou postupně začíná jít i stát v rámci financování vysokého školství. Určitě nebude prohra, když za čtyři roky budeme mít o pár stovek studentů méně, ale budeme si jisti kvalitou vzdělání. Počet studentů sám o sobě rozhodně není měřítkem úspěchu.

Mluvíte o důležitosti kvalitního vzdělání. Přispěla by k němu spolupráce s univerzitami v zahraničí?
Určitě. Zrovna tady nás trochu tlačí bota. Myslím, že musíme zahraničním studentům a školám nabídnout něco konkrétního. Nějaká vágně definovaná spolupráce není pro zahraniční partnery zajímavá. Jednou z možností, o níž už jsem s kolegy z jiných univerzit mluvil, je navázat bližší spolupráci s univerzitami, které jsou v regionech s tradičním významem průmyslu, kde probíhá v současnosti ekonomická transformace a restrukturalizace.

Autor: