Legendární kolesové parníky z Drážďan doplují letos až do Čech

  8:04
Drážďanské kolesové parníky poplují po letité přestávce opět až na české území. Historická plavidla by měla přistávat v Hřensku a Děčíně. Flotilu krásných parníků loni v létě převzala společnost United Rivers AG a nyní podle saských médií připravuje harmonogram jízd pro rok 2021.

Podle prvních plánů United Rivers by mohly parníky vyplout už na začátku května. Do konce září pak zřejmě chtějí zvládnout 21 cest z Königsteinu přes Bad Schandau a Hřensko do Děčína. Zájemci by si plavby mohli užít jednou denně od 2. do 15. května a od 27. září do 3. října. 

Kvůli pandemii koronaviru ale stále není jasné ani to, kdy kolesové parníky znovu vyplují s cestujícími na palubě. V současnosti je jejich plavba úřady zakázána.

Záležet ovšem bude nejen na rozvolnění bezpečnostních a zdravotních opatření spojených s pandemií covid-19, ale také na výšce hladiny řeky Labe.

Saská paroplavba

Se svými devíti historickými kolesovými parníky postavenými mezi lety 1879 a 1929 představuje Saská paroplavební společnost nejstarší a největší flotilu kolesových parníků na světě. Kolesové parníky pocházející z 19. století mají status technické památky. 

Pokladem flotily je parník „Diesbar“ z roku 1884, který je jako jediný ze saské flotily dodnes provozován s kotly na uhlí. Jeho parní stroj pochází z roku 1841 z parníku „Bohemia“.

Autor: