iDNES.cz

Vrazi, hanba vám, křičeli při odhalení sochy pohraničníka její odpůrci

  17:18
Velmi napjatá atmosféra panovala v sobotu na Cínovci v Krušných horách. Klub Českého pohraničí (KČP), jež oslavuje totalitní režim, zde odhalil kontroverzní sochu pohraničníka se psem v životní velikosti. Přímo na místě proti účastníkům akce vystoupila zhruba dvacítka odpůrců spolku, kteří skandovali hesla jako „vrazi“ či „oběti komunismu.“

Odhalení sochy pohraničníka proběhlo krátce po poledni. Členové a příznivci spolku, kterých se na místě sešlo asi padesát, nejprve nechali zahrát československou státní hymnu a poté přišly na řadu proslovy účastníků. Ty už ale příliš slyšet nebyly.

„Vrazi, hanba vám,“ ozývalo se z megafonu tábora odpůrců, mezi nimiž byl například i herec ústeckého činoherního studia Jiří Maryško. Ten následně celou akci narušil svým motocyklem, když zastavil na komunikaci pod pomníkem a před zraky členů KČP motorku desítky vteřin „tůroval“. Navíc se k němu přidali i další účastníci protestu.

„Vypadněte,“ pokřikovali na ně sympatizanti spolku, zatímco přítomní policisté kontrolovali Maryškovy doklady. Někteří z členů spolku odpůrcům nadávali a snažili se s nimi pošťuchovat, jiní jen mávali rukama a dál se snažili poslouchat proslov předsedy KČP Jaroslava Hudce. Ten vzápětí za potlesku odhalil sochu pohraničníka.

„A je to tady, přátelé, četník ze Saint Tropez,“ reagovali odpůrci spolku posměšně do megafonu. Vzápětí Hudec všem poděkoval za účast a lidé se pomalu rozešli.

„Shromáždění proběhlo relativně v klidu. Sešli se zde i naši odpůrci, ale s tím jsme samozřejmě počítali. Cením si toho, že nedošlo k fyzickému násilí nebo k nějakému zranění,“ řekl poté Hudec novinářům.

Na dotaz, jak by reagoval na připomínky odpůrců, kteří upozorňovali na nejméně 282 lidí zabitých na hranicích při útěku z tehdejšího Československa, pak odpověděl: „Tehdy platil takový zákon a kdo ho porušil, dopustil se trestné činnosti. Bylo jednoznačně stanoveno, co bude následovat, když dojde k trestnému činu. Ti, kdo tento zákon porušili, nerespektovali československou zákonnost a samozřejmě přišli k újmě,“ řekl.

Klub českého pohraničí

Spolek s velmi kontroverzní minulostí. Sdružuje bývalé příslušníky, pomocníky a pracovníky československé pohraniční stráže a jejich sympatizanty.

Přestože je podle svých stanov nepolitický, je ideologií blízký zejména KSČM. Hájí komunistický režim a ochranu státní hranice, na níž v minulosti zemřely stovky lidí. Členové spolku jsou známí i tím, že schvalují okupaci Československa v srpnu 1968.

Na činnost organizace v minulosti upozornilo ministerstvo vnitra, a dokonce i zpráva Bezpečnostní informační služby ČR. 

S tím však nesouhlasí odpůrci spolku, podle kterých KČP vztyčením sochy pošlapal památku padlých občanů, kteří se snažili uprchnout před komunistickým režimem.

„Ta obludnost, která tady byla odhalena, je urážkou téměř tří stovek zastřelených obětí a dalších desítek lidí zmrzačených na českých hranicích právě těmito příslušníky pohraniční stráže. Celý tento ansámbl je politicky přikrytý Komunistickou stranou Čech a Moravy, dokonce mají sídlo ve stejné budově. Je to ostuda, hanba a urážka těch mrtvých, kteří nechtěli nic jiného než beze zbraně odejít z tehdejšího Československa,“ zlobil se Jiří Cihlář, mimojiné předseda správní rady Nadačního fondu Milana Paumera.

„Je obludné, že i třicet let po listopadu 1989, mají tito lidé pořád ještě veřejný prostor k vyjádření svých zhoubných myšlenek, o nichž i zákon jasně hovoří, že tyto praktiky a tato ideologie je zločinná, zavrženíhodná a jejich oběti a bojovníci proti ní jsou hodni úcty,“ doplnil.

Plán vztyčit na Cínovci sochu pohraničníka se psem oznámil spolek na svém webu už v srpnu 2019. Dílo mělo být kopií sochy akademického sochaře Jana Hány s názvem Na stráži míru, jež oslavuje ochránce československých hranic a která původně od roku 1955 stála v Gottwaldových (dnes Městských) sadech v Chebu.

Nakonec má spolek jen podobné dílko a socha z pískovce údajně vyšla organizaci na 150 tisíc korun a příznivci klubu ji hradili z členských příspěvků a darů.

Autor:
zpět na článek