Krušnohorská obec Klíny se bojí sucha, místní hledají nový zdroj vody

  13:58
Nový zdroj pitné vody hledají Klíny v Krušných horách. Obec nedaleko Litvínova, kde žije kolem 140 stálých obyvatel, se poslední dva roky i kvůli vzrůstajícímu počtu návštěvníků či chatařů potýkala v suchém létě s nedostatkem vody.

Obec Klíny se poslední dva roky i kvůli vzrůstajícímu počtu návštěvníků či chatařů potýkala v suchém létě s nedostatkem vody. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Budeme dělat posilovací vrt, který by se měl napojit na stávající vodojem, jenž zásobuje zhruba polovinu obce včetně několika chat a penzionů,“ uvedla starostka horské obce a oblíbeného turistického cíle Zděnka Němečková (nez.)

„Zároveň budeme hledat i další zdroj vody, na který bychom si nechali zpracovat projektovou dokumentaci a který bychom měli zatím v záloze,“ dodala starostka s tím, že druhá polovina domů využívá vlastní studny.

Obecní prameniště, které zásobuje vodojem, je v průběhu roku dostatečné. Jakmile však měsíc neprší, prameny zeslábnou a v kombinaci se vzrůstajícím počtem odběratelů vody, kdy spotřeba stoupne třeba i na dvojnásobek ročního průměru, nastane problém.

Vodu pak musí obec do obecního vodojemu nakupovat a nechat zavážet od Severočeských vodovodů a kanalizací.

Předloni kvůli dlouhotrvajícímu suchu dokonce čtrnáct dnů lidem tekla voda jen v omezeném režimu, lichý den šla voda do jedné části obce, sudý do druhé.

Fotogalerie

Práce na posilovacím vrtu hlubokém kolem 30 metrů by měly začít letos. Obecní pokladnu by akce včetně již hotových studií měla vyjít na 400 tisíc korun.

„Finance jsou vyčíslené na třicetimetrový vrt. Na kolik však celá akce nakonec vyjde, bude záležet až na konečné hloubce vrtu. Důležitá bude i kvalita vody a vydatnost zdroje. Pokud bychom vodu v místě vůbec nenašli, bylo by nutné hledat jinou lokalitu,“ dodala starostka.

S nedostatkem vody kvůli dlouhotrvajícímu suchu se hlavně během letních měsíců potýkají v kraji desítky obcí. Vrty, které mají posílit stávající zdroje pitné vody, chystá například Krásná Lípa na Děčínsku či Malečov na Ústecku.