Výtah nejezdí, všude zápach. Klášterec uvažuje o koupi problémového věžáku

  7:14
Radnice v Klášterci nad Ohří zvažuje koupi domu s téměř 80 byty v Mírové ulici, kde žijí převážně problémoví sociálně slabí obyvatelé, opravit ho a nabízet tu bydlení solidnějším nájemníkům. Věžák má tři majitele, se kterými město jedná o podmínkách.

Dům s téměř 80 byty v Mírové ulici v Klášterci nad Ohří | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

„Pokud bychom dům koupili, zlepšilo by se soužití v celé lokalitě,“ sdělil starosta Štefan Drozd.

Dům je ve špatném stavu a zanedbaný. Nemá vchodové dveře, chodba zapáchá, ve vstupní hale leží povalená skříň a rozbitá pračka, schránky jsou rozbité, výtah nejezdí.

O možné koupi jedná vedení města s majiteli už několik měsíců. Nedávno proběhlo druhé jednání. Radnice chce zjistit přibližnou hodnotu domu.

„Dohodli jsme se s majiteli, že necháme zpracovat hrubý odhad. Nemá smysl zpracovávat detailní znalecký posudek, dokud nebudeme vědět, zda se s majiteli dokážeme sejít na ceně,“ popsal Drozd.

Radnice si klade také několik podmínek. Majitelé musí vyřešit závazek vůči státu, od kterého získali finance z různých dotačních programů, a být bez zadlužení. A také musí vystěhovat stávající nájemníky. „Pokud bychom měli dům kupovat, musí být prázdný a majitelé musí mít vyřešeny všechny své závazky,“ upozornil Drozd.

Podle starosty je obsazena asi polovina bytů. Ale vzhledem k tomu, že dům je volně přístupný, je těžko zjistitelné, kolik ho skutečně obývá lidí.

Koupí domu by Klášterec navýšil svůj bytový fond, o což se radnice už nějaký čas snaží. V současnosti má kolem sto bytů. Pokud by zastupitelé s koupí souhlasili, chce ho město opravit a mít tam nájemní byty především pro mladé lidi. Náklady na rekonstrukci radnice odhaduje na několik desítek milionů korun.

Již brzy město získá do fondu osm jiných bytů, finišuje totiž rekonstrukce bytového domu v Nádražní ulici. Vyšla na 20 milionů, 5 milionů uhradila státní dotace. Byty chce radnice nabídnout především lékařům, učitelům či strážníkům, což jsou profese, které ve městě chybějí.