V kasárnách najdou domov duševně nemocní, cena opravy přesáhne sto milionů

  16:04
Roky opuštěná a zdevastovaná budova v areálu bývalých jezdeckých kasáren v Mostě získá nové využití. Charita Most památkově chráněný objekt opraví a následně zde vznikne domov se zvláštním režimem pro lidi s chronickým duševním onemocněním či demencí, kteří vyžadují celodenní péči.

Zařízení se postará až o 24 klientů. Podle ředitelky organizace Světlany Nikolové taková pobytová sociální služba v Mostě chybí. Když se naskytla možnost získat jednu z budov bývalých kasáren, využili ji.

Charita opuštěnou stavbu koupila za šest milionů korun od soukromého vlastníka v roce 2021 a začala připravovat projekt.

Náklady na celkovou rekonstrukci včetně vybavení vycházejí zhruba na 115 milionů korun. Část pokryjí dotace z různých zdrojů. Most projekt podpořil sumou 11 milionů.

„Termín dokončení opravy je v srpnu 2025 a od září téhož roku bychom chtěli službu otevřít,“ doplnila ředitelka Světlana Nikolova.

Kasárny byly postaveny na začátku 20. století, areál čítal 18 budov. Armáda je opustila v roce 1994 a areál byl rozprodán soukromým vlastníkům. Část se podařilo opravit a slouží novému účelu, některé objekty zchátraly. V roce 2013 byly kasárny prohlášeny za kulturní památku.

Autor: