V Kadani se lidem třídění vyplácí, každý rok zaplatí za odpad méně

  15:58
O dalších dvacet korun méně letos zaplatí lidé v Kadani na Chomutovsku za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Město snížilo povinný poplatek na 200 korun na osobu za rok jako odměnu za to, že občané třídí odpad. Poplatek klesá už poněkolikáté.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Prostor ke snížení ještě je. Stačí, když budou občané třídit ještě více,“ usmál se starosta Jiří Kulhánek (ODS).

Cestou pozitivní motivace ke třídění odpadu se rozhodla radnice jít již před lety, kdy byla výše poplatku 500 korun. Loni už se částka dostala na 220 korun a letos se opět snížila.

„Cílem je motivovat občany ke třídění. Ideálně by se mělo vytřídit až 60 procent recyklovatelných surovin, nyní jsme na zhruba 38 procentech,“ doplnil Kulhánek s tím, že podmínky skládkování se pro města v budoucnu zpřísní, včetně zvýšení poplatku za skládkování o stovky korun na tunu.

Za devět měsíců minulého roku vytřídili lidé zhruba o deset procent více odpadu oproti stejnému období v předchozím roce.

Celkem to bylo přes 680 tun. Papíru lidé vytřídili 238 tun, skla 161 tun, plastu 201 tun, železa 43 tun. Dále se ve městě třídí také textil a jedlé tuky z domácností.

Ke snížení poplatku město přistupuje i přesto, že reálné náklady na jeho likvidaci vychází na více než 600 korun za osobu.