Kadaň začne spořit miliony na moderní operační sály, staré slouží 40 let

  16:18
Kadaňská radnice chce zřídit finanční fond, do kterého půjdou přebytky z hospodaření a našetřená suma se pak použije na zásadní a potřebné vylepšení městské nemocnice. Peníze půjdou na rekonstrukci operačních sálů, které jsou v provozu už více než čtyřicet let.

Letecký pohled na nemocnici v Kadani | foto: Nemocnice Kadaň

„Chceme začít šetřit a být připraveni na spolufinancování modernizace sálů v naší nemocnici. Půjde o ohromnou investici,“ řekl starosta Jiří Kulhánek (ODS) s tím, že předpokládaný termín zahájení rekonstrukce je rok 2021, případně 2022. Konkrétní cena zatím není známa.

V letošním roce vloží město do speciálního fondu devět milionů korun. Další miliony tam mají přitéct v následujících letech. „Jsou to peníze, které ušetříme v rozpočtu a dáme je takto stranou,“ podotkl Kulhánek.

Modernizace se má týkat centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. Podle ředitele nemocnice už je vše projektově připraveno.

„Čtyři centrální operační sály, které svým uspořádáním již neodpovídají požadavkům dnešní medicíny, jsou v provozu více než čtyřicet let od otevření nemocnice v roce 1978,“ upozornil ředitel Petr Hossner.

Město dotuje nemocnici, kterou stoprocentně vlastní, dlouhodobě. Každý rok tam posílá několik milionů na provoz, letos je to celkem třináct milionů korun. Dalších 35 milionů poskytlo na modernizaci oddělení šestinedělí, která začala již loni.

„Pokud chceme mít fungující nemocnici, jsou tyto investice nutné. Finančně podporujeme opravy budov a provoz, organizace má tak více prostředků na mzdy,“ zmínil starosta.

Zrekonstruované oddělení šestinedělí nabídne 15 nových pokojů

Probíhající rekonstrukce oddělení šestinedělí má skončit letos v létě. Stávající stanice vychází z původního návrhu ze 70. let, její největší nevýhodou jsou společné sprchy a toalety.

„Vznikne patnáct nových pokojů včetně sedmi nadstandardních. Všechny budou vybaveny sociálním zázemím a celé oddělení bude klimatizováno. Budoucí rodičky, kterých je v Kadani v posledních letech každým rokem víc, jistě pokoje hotelového typu uvítají,“ poznamenal Hossner.

Všechny pokoje budou jednolůžkové s možností umístění dalšího lůžka. Stavební práce běží za plného provozu stanice, nemocnice připravila pro maminky náhradní adekvátní prostory. A jakmile práce skončí, začne nemocnice s přípravou rekonstrukce operačních sálů.

Kadaňskou nemocnici letos podpořil také Ústecký kraj, který jí poslal sumu šest milionů korun.