První část hradeb v Kadani prošla proměnou, časem se otevře celý okruh

  14:28
Dva z pěti úseků městských hradeb v Kadani prošly proměnou. Přibyla zde kašna, lavičky, dřevěná pergola, štětová dlažba a vznikl zcela nový odvodňovací systém, který dosud chyběl, a docházelo tak k podmáčení historických hradeb a popraskání zdiva.

Několikaměsíční práce vyšla na 15,4 milionu korun, dalších 1,3 milionu korun bude stát vybudování kolonády, která bude na zahradě u obřadní síně.

Fotogalerie

„K realizaci dojde v letošním roce. Po stěnách kolonády budou květiny, což navodí romantický vzhled, to jistě ocení svatebčané,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek (ODS).

Úprava této části hradeb je součástí projektu vylepšení a zpřístupnění celého dochovaného hradebního okruhu. Studii si nechala radnice vypracovat od architektonické kanceláře Petra Uhlíka již v roce 2016.

Projekt je rozdělen do pěti etap. Z pěti úseků jsou teď hotové dva, realizace dalších dvou od Löschnerova náměstí po Žateckou bránu se připravuje na příští rok.

Pátý úsek, který je nejnáročnější na provedení, by se měl dělat naposledy.

Cílem úprav je nejen celé dochované opevnění zprůchodnit, ale i vytvořit místa k odpočinku a setkávání.

Návštěvníkům se tak otevřou lokality, které jsou pro ně dosud nepřístupné. V jedné části hradeb pak vznikne i ovocný sad.