Nové unikátní muzeum v Jirkově interaktivně přiblíží historii hasičů i města

  7:08
Nové hasičské muzeum a informační centrum za 36 milionů korun otevřeli v Jirkově na Chomutovsku. Unikátní interaktivní expozice nabízí poznání, vzdělávání a zábavu v jednom. Město, jež hradilo veškeré náklady, očekává, že zaujme nejen místní, ale přiláká i turisty z jiných koutů republiky.

„Přála bych si, aby odsud lidé odcházeli s pocitem, že se dozvěděli a poznali něco nového,“ uvedla starostka Darina Kováčová (ANO).

Muzeum vzniklo v domě čp. 23 v Tyršově ulici, který prošel v uplynulých měsících kompletní rekonstrukcí. Přestěhovalo se do něj také infocentrum, kterému již z kapacitních důvodů nevyhovovaly stávající prostory v Kostelní ulici.

Návštěvníci díky muzejní expozici poznají zajímavosti města a seznámí se prostřednictvím interaktivní hry a prvků s prací hasičů.

„Obě části jsou plně interaktivní. Divák tak není jen pasivním pozorovatelem, ale je vtažen do děje a musí se na něm i podílet. V první části si projde významná místa Jirkova a dozví se o zajímavých souvislostech, například spojení Jirkova a kosmonautiky,“ popsal spoluautor expozic Jan Buriánek.

Nejde prý přitom o uzavřený systém, lze s ním totiž nadále pracovat a přidávat do něj nová místa a zajímavosti, které budou v budoucnu ve městě vznikat.

Hasičská expozice pak zahrnuje ukázku techniky i interaktivní hru, ve které se návštěvníci vžijí do role hasičů.

„Vyzkouší si na vlastní kůži práci hasičů, včetně stresových situací, samozřejmě jsou zobrazení a děj přizpůsobeny dětem. Hra má i výchovný efekt, kdy se dozvědí, jak se při požáru včetně jeho ohlášení chovat,“ dodal Buriánek. Připraveny jsou tři hry – požár osobního vozu, rodinného domu a tovární haly.

Podle tvůrců a vedení města je jirkovské muzeum s informačním centrem jediné svého druhu v České republice – unikátní je ve virtuálním zpracování.

Na vytvoření hasičské expozice se podíleli přímo jirkovští hasiči. „Poskytli jsme řadu historických podkladů k exponátům a pomohli s vytvořením hry, aby působila realisticky. Líbí se mi,“ sdělil velitel hasičů Pavel Kolář.