Stezka kolem jezera Milada je roztrhaná, správce čeká na výsledky průzkumu

  16:08
Geotechnický průzkum by měl ukázat, proč došlo k popraskání asfaltu na komunikaci, která obepíná jezero Milada nedaleko Ústí nad Labem. Dva několikametrové úseky se nacházejí na jižní straně vodní plochy. Do lokality platí z bezpečnostních důvodů zákaz vstupu pěším i cyklistům.

Asfalt na komunikaci u jezera Milada je popraskaný. (květen 2023) | foto: Vladěna Maršálková, MF DNES

„K průzkumu by mělo dojít ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Na jeho základě bude navržen nejlepší způsob zajištění komunikace i okolního terénu. Cena zajištění i délka prací se bude odvíjet od výsledků průzkumu,“ uvedla Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který je správcem území u jezera.

Jezero Milada, které je oblíbeným místem sportovních i turistických aktivit řady obyvatel krajského města i širokého okolí, vzniklo místo velkolomu Chabařovice, v němž se naposledy těžilo v roce 1997. O tři roky později ho začali zaplavovat, veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 2015.

Jestli asfalt popraskal vlivem někdejší důlní činnosti, Volfová spíše vylučuje. „K poruše pravděpodobně nedošlo poddolováním. Komunikace se nachází v prostoru, který byl v minulosti lomem Chabařovice kompletně přetěžen. Následně se zde ukládaly na tzv. vnitřní výsypku zeminy vytěžené v nadloží uhelné sloje. Mocnost nasypaného materiálu z doby činnosti lomu zde dosahuje zhruba 35 metrů,“ vysvětlila.

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zákaz vstupu do lokality má podle Volfové svůj důvod. „S ohledem na rozsah trhliny je zde vysoké nebezpečí úrazu, případně poškození vlastního majetku – kola, bruslí či kočárku,“ upozornila.

Pravidelný geotechnický monitoring okolí jezera podle ní neukázal, že by k podobným problémům, jako jsou trhliny v asfaltu, mělo dojít i na jiných místech.