Nový altán na Mariině skále v Jetřichovicích dostane historický vzhled

  7:08
Oblíbený vyhlídkový altánek na Mariině skále v Jetřichovicích v Národním parku České Švýcarsko bude po dvou letech od uzavření kvůli havarijnímu stavu obnoven. Dřevěnou stavbu z roku 2006 nahradí nová, jejíž vzhled se přiblíží historickému stavebnímu slohu.

Vzhledově se nový altán přiblíží historickému stavebnímu slohu využívanému v regionu pro podobné stavby. | foto: Vizualizace: Projekční ateliér Forwood

„V první fázi bude demontován a snesen dřívější altán, pak bude provedena úprava vrcholové plošiny tak, aby na ni mohl být umístěn altán nový,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov.

„Práce na obnově vrcholového altánu by měly být dokončeny do začátku prosince,“ doplnil Tomáš Salov s tím, že náklady jsou vyčísleny zhruba na 2,6 milionu korun.

Turisté se musejí připravit na uzavření přístupové cesty. „Vzhledem k obtížným terénním podmínkám a nutnosti demontáže ochranných prvků, například zábradlí, budou vrchol Mariiny vyhlídky a přístupová cesta od odbočky z červeně značené turistické trasy po celou dobu prací zcela uzavřeny,“ upozornil Salov.

„Doporučujeme návštěvníkům alternativní cíle, kterými jsou Vilemínina stěna či skalní hrádek Falkenštejn,“ dodal Salov.

První dřevěnou stavbu na skále nechal postavit už v roce 1856 kníže Ferdinand Kinský, po jehož manželce Marii Anně byla vyhlídka pojmenována. Současný altán stojí na místě od roku 2006.

Předchozí stavba shořela v září 2005 poté, co si v ní dva mladí cyklisté zapálili svíčku.

Vstup do altánu byl uzavřen v roce 2018 poté, co byla konstatována rozsáhlá hniloba nosných trámů. Vzhledem k nemožnosti snadné opravy poškozených nosných částí správa národního parku zvolila vytvoření trvanlivější konstrukce, bude se jednat o ocelovou konstrukci obloženou dřevěnými prvky,“ vysvětlil Salov.

„Vzhledově se altán přiblíží historickému stavebnímu slohu využívanému v regionu pro podobné stavby,“ přiblížil Salov.