Nádvoří historické tvrze v Hrobčicích čeká proměna, přibude i nové hřiště

  8:04
Nádvoří historické renesanční tvrze v Hrobčicích u Bíliny a jeho nejbližší okolí čeká proměna za více než 60 milionů korun. Obec uspěla se žádostí o dotaci. Projekt zahrnuje kromě revitalizace samotného nádvoří i vznik multifunkčního sportovního centra. Samotná tvrz si ale na další opravy musí ještě počkat.

Takto má vypadat nádvoří tvrze po revitalizaci. | foto: vizualizace Obec Hrobčice

„V rámci projektu dojde na revitalizaci zpevněných ploch s různorodým povrchem u skateparku, vybudování nového multifunkčního hřiště s osvětlením, nově osvětlen bude i okolní veřejný prostor,“ uvedla starostka obce Jana Syslová (Za obec krásnější).

„Je to pro nás dobrá zpráva. Je jen škoda, že se zároveň neopraví i tvrz, ale na to nemáme dostatek financí,“ doplnila.

Dominantou nádvoří bude podle návrhu prostor s altánem pro setkávání lidí a relaxační zónou v těsné blízkosti tvrze. „Vzniknou tu i parkovací místa pro auta, včetně míst pro handicapované, pro cyklisty pak stojany na kola,“ přibližuje starostka.

Dotaci přes 58 milionů korun schválila komise Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, zbývajících 6 milionů půjde z obecní pokladny. Kdy opravy začnou, ještě není jasné. Ministerstvo však už v dohledné době vyhlásí veřejnou zakázku na výběr zhotovitele rekonstrukce.

Rekonstrukce nádvoří a vybudování hřiště nejsou jediné projekty, jež v Hrobčicích probíhají. Obec získala tvrz v roce 2016 a pustila se i do její opravy. Kvůli zdražování a objeveným archeologickým nálezům však práce na začátku roku stopla.

30. ledna 2022

„Tvrz je teď zakonzervována, během oprav jsme udělali odvodnění, novou střechu a čekáme také na nějakou vhodnou dotační příležitost,“ vysvětlila Syslová s tím, že se mezitím pracuje na hospodářském stavení těsně navazujícím na tvrz. „Plánujeme tam kulturní centrum, schází nám v obci větší prostor pro setkávání,“ podotkla starostka.

Do původní podoby je také nově opravena renesanční brána ze 16. století, která sloužila jako vjezd do areálu zemědělského družstva, jež tu sídlilo za minulého režimu. „Část portálu zboural v roce 1989 projíždějící náklaďák. Na hromadě suti jsme našli původní pískovcové ostění a bránu jsme opravili,“ podotkla Syslová.

Včera došlo ke slavnostnímu odhalení brány, na jejímž průčelí je i erbovní deska s letopočtem 1579, kdy tvrz vznikla. „Desku jsme našli u soukromého sběratele, který nám dovolil udělat přesnou kopii,“ doplnila Syslová.