Když v noci zafoukal vítr, byl to déšť jisker, říká místostarosta Hřenska

  9:42
Absolutní prioritu má teď ochrana lidí a majetku, říká místostarosta požárem sužovaného Hřenska Robert Mareš. Obec momentálně vede, protože starosta Zdeněk Pánek je na dovolené v Turecku, odkud se snaží rychle dostat domů. Požár začal Hřensko ohrožovat v pondělí večer poté, co se rozšířil kvůli silnému větru.

Říkáte, že absolutní prioritu má majetek a záchrana osob. Lidé jsou od pondělního odpoledne a večera evakuováni z Mezné (vesnice spadající pod Hřensko – pozn. red.), v noci byla evakuována část Hřenska. Jde tedy o záchranu domů na Mezné a v části Hřenska po pravé straně Kamenice?
Ano, hasiči bojují o Hřensko, Meznou a Mezní Louku.

Na Mezné se už podařilo podle posledních kusých zpráv dostat oheň pod kontrolu, aby neshořely další domy. Kolik jich shořelo?
V tuto chvíli probíhá rekognoskace (průzkum) a vyhodnocuje se, kolik toho shořelo a kolik a čeho je v jakém stavu.

Na jakém území teď hoří?
To vám nikdo neřekne. V noci, když zafoukal vítr, oheň se strašně rychle rozšířil, šlo doslova o déšť jisker, přepršku… Oheň je ale na stovkách hektarů zcela jistě. Ale opravdu vám nikdo neřekne, zda hoří na 350 nebo 400 hektarech.

Zasažena je nejznámější a snad i nejcennější část národního parku - území u Pravčické brány, a oheň se dostal do soutěsek, kterými jezdí lodě. Vzhledem k poškození stromů a skal se sem turisté asi dlouhou dobu nepodívají. Nebo se pletu?
Soutěsky jsou zasaženy, část jsme jich chtěli projít, pak tam ale začaly padat stromy a museli jsme odejít. To poškození ale budeme zjišťovat až časem, až se situaci podaří zvládnout. Opakuji, teď je prioritou záchrana lidí a majetku.

Kolik je na místě hasičů?
Situace je nepřehledná. Včera večer tu hasilo kolem stovky lidí, teď více, jak přijíždějí pomáhat další hasiči z celé země.

Jak to vypadá s hašením ze vzduchu?
Ve vzduchu jsou dva vrtulníky.

Autor: