Na Šumburku poblíž Klášterce nad Ohří brzy opraví další část hradeb

  7:08
Stavební ruch nyní panuje na zřícenině hradu Šumburk, nazývané též Šumná, poblíž Klášterce nad Ohří. Pokračuje zde totiž oprava torz zdiva. Za zajištění hradeb zaplatí klášterecká radnice, která se snaží zabránit dalšímu chátrání Šumburku, téměř milion korun. V dalších letech budou práce pokračovat.

„Letos jde již o třetí etapu, která zahrnuje konzervaci torza čelní hradby vedle vstupu do hradu,“ uvedl starosta Štefan Drozd (Strana soukromníků ČR) s tím, že na zajišťovací práce město získalo třísettisícovou dotaci z ministerstva kultury.

Fotogalerie

Zakázku podruhé po sobě získala děčínská firma Stamo. „Vyspárovali jsme celé spodní zdivo, které je založeno na skále. Spáruje se a klínkuje šíbry, to jsou malinké kamínky, které se strkají do spár,“ popisuje stavbyvedoucí a spolumajitel firmy Jan Lehký.

„Zborcenou stěnu znovu dozdíme a bude do výšky zhruba 1,5 metru. Doplníme také chybějící zdivo na torzu věže,“ dodává Lehký.

Na hradu pracuje parta čtyř až pěti řemeslníků už dva měsíce, skončit chtějí za několik dní.

Vzhledem k tomu, že hrad je státem chráněnou kulturní památkou, musí firma postupovat tak, aby neznehodnotila autentické historické prvky hradu.

„Používáme jen kameny, které jsme v místě vytěžili, a postupujeme podle původní technologie, nepoužíváme žádný cement, ale vápenný hydrát,“ dodal Lehký.

Záchranné práce začaly předloni

Záchranné práce na zřícenině hradu pod taktovkou města začaly předloni zakonzervováním torza západní hradby, což zabránilo jejímu dalšímu ničení i případnému zřícení. Druhá etapa opravy hradu zahrnula zajištění havarijních míst nádvorní stěny jižní budovy.

Historie hradu

  • Mohutný hrad s původním jménem Nový Šumburk byl založen Vilémem ze Šumburka v 15. století a nazván podle původního rodového sídla v dnešním Německu. 
  • Kolem roku 1550 téměř celý hrad zničil požár a pravděpodobně již nebyl jako sídlo majitelů panství nikdy obnoven.
  • Jako pustý je poprvé popisován na počátku 17. století.

Zřícenina hradu je oblíbeným cílem místních i přespolních výletníků. Radnice ho chce propojit s městem cyklostezkou. Její vybudování podle předběžného odhadu nákladů vyjde na 20 milionů korun.

„Trasa je vytyčena i skrz ovocný sad, v této části proto bude cyklostezka oplocena, aby lidé nevstupovali do sadu. Vyčkáváme proto na vyhlášení vhodného dotačního titulu,“ vysvětlil vysoké náklady starosta.

Radnice se dlouhodobě snaží o větší propagaci jak mezi místními, tak turisty. „Jde o atraktivní památku. Každoročně tam pořádáme několik akcí,“ dodal místostarosta David Kodytek (Strana zelených).

Hrad Šumburk leží dva kilometry západně od města. Dodnes se dochovaly pouze zbytky obytné věže, část hradeb a brána.