Mezi Noční vlky v Děčíně přijel Foldyna, rýpl si do politiků pod ochranou

  18:50
Na osm desítek českých příznivců kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci se odpoledne sešlo na děčínském hřbitově Folknáře, aby zde uctili památku vojáků Rudé armády padlých za druhé světové války. Na akci nechyběl ani český poslanec z klubu SPD Jaroslav Foldyna.

Se svou účastí prý neváhal ani minutu.

„Těchto akcí se účastním už několik let, spoluorganizuji a podporuji je z jednoduchého důvodu. Nebýt toho, že nás Rudá armáda osvobodila, že vyhráli u Moskvy a u Kurska, nebylo by žádné vylodění v Normandii, Pražské povstání, nebyla by tu svoboda a nebyl bych tu ani já. Moji rodiče utekli z lágru a z cely v Břeclavi je osvobodila právě Rudá armáda,“ vysvětlil poslanec.

Na setkání přijel z České Lípy, kde probíhala podobná pieta, stejně jako většina účastníků na motorce. Oproti předchozím rokům však kvůli uzavřeným hranicím z důvodu koronavirové pandemie tentokrát přijeli převážně Češi. V rukou měli věnce, kytice, ale i české, slovenské nebo ruské vlajky. Po pietě zahrála česká, slovenská i ruská hymna.

„Dámy a pánové, chci vám především poděkovat. Nevím, jestli jsme něco porušili nebo ne, ale to, že jste přišli položit květiny a poklonit se k hrobům vojáků Rudé armády svědčí o tom, že jste slušní lidé a že si uvědomujete, že by tady ani jeden z nás dnes nestál bez toho, aniž by ti kluci a holky, a bylo jich několik milionů, nebojovali za naši svobodu,“ pronesl Foldyna při oficiálním proslovu.

Vzápětí řekl, že se stydí za to, že s ním v jeho zemi žijí lidé, kteří si věc nedávají do souvislostí s druhou světovou válkou, ale mluví o politice. „Jsou to bezvýznamné nuly, které si dělají body na tom, že v době, kdy je tady mimořádný stav, bourají sochy, smějí se, a potom jsou schovaní někde ve sklepě a říkají, že se bojí nějakého agenta. Je to směšná bajka,“ podotkl Foldyna.

Zjevně tak narážel na pražského primátora Zděnka Hřiba, starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře a starostu Řeporyjí Pavla Novotného, kteří v těchto dnech dostali policejní ochranu, kvůli možnému hrozícímu nebezpečí. 

Další setkání čeká sympatizanty Nočních vlků hned zítra dopoledne v ústeckých Městských sadech. „A pak se přesuneme do Prahy na několik míst,“ upřesnil poslanec za klub SPD (Svoboda a přímá demokracie). Loni přijel členy klubu podpořit na Olšanské hřbitovy, kde se dostal do konfliktu s jedním z protestujících.

Noční vlci, nejstarší ruský motorkářský klub, jsou známí tím, že mají blízko k ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi. Každoročně pořádají spanilou jízdu nazvanou Cesta vítězství, která vede z Moskvy až do Berlína. 

Připomínají si tím sovětské vítězství ve druhé světové válce a památku padlých vojáků Rudé armády. Klub má zhruba pět tisíc členů a řídí se přísným vojenským řádem. Někteří ruští novináři však tvrdí, že jde o gang radikálních nacionalistů a násilníků. 

Členy se mohou stát jen heterosexuální osoby mužského pohlaví, které vlastní motocykl.

Autor: