Na Ústecku točí další film podle Formánka, Dušek se proměnil v bezdomovce

  6:34
Celovečerní film Dvě slova jako klíč natáčí v těchto dnech v Ústeckém kraji režisér Dan Svátek. Snímek vzniká podle knižní předlohy ústeckého spisovatele Josefa Formánka a volně navazuje na předchozí úspěšný film stejného režiséra Úsměvy smutných mužů natočený taktéž podle Formánkovy knihy.

„Dvě slova jako klíč vypráví emotivní příběh o věčném a pro Josefa Formánka velmi zásadním hledání smyslu života, vlastních kořenů a duchovní identity. Je to film o vině, svědomí a smíření s těmi, kteří by nám měli být v životě nejblíže,“ prozradil o filmu režisér Dan Svátek.

Herec David Švehlík a další členové štábu v akci před budovou banky na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem.

V pondělí filmový štáb natáčel přímo v centru Ústí nad Labem. Kolemjdoucí tak mohli sledovat při práci herce Jaroslava Duška, který hraje bezdomovce, nebo Davida Švehlíka, jenž ztvárňuje spisovatele a zrovna vychází z budovy spořitelny na ústeckém Mírovém náměstí. Ta se však pro potřeby filmu proměnila na pobočku pošty.

Scéna, kterou filmaři natáčení v Ústí nad Labem zahájili, bude ovšem ve filmu paradoxně patřit k těm závěrečným.

Po čtyřech letech se tak filmaři částečně vrátili do míst, která se už dříve stala kulisami snímku Úsměvy smutných mužů. Při natáčení tehdy využili například i konání ústeckého půlmaratonu.

„V našem regionu se nyní bude natáčet nejen v Ústí nad Labem, ale také v Trmicích, v Českém Švýcarsku či Kytlici,“ uvedla Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která pomáhala lokace zajišťovat.

„Jsem nadšený z lokací i z lidí, kteří nám s natáčením pomáhají. Vracím se sem rád a doufám, že ještě budu,“ řekl Svátek.

V právě chystaném snímku však hrají důležitou roli i další části světa. Na sklonku roku proto filmaři zamíří i do Indonésie na ostrov Siberut, kde jim bude průvodcem přímo spisovatel Josef Formánek. Pro něj se stal exotický ostrov druhým domovem.

Natáčení snímku Úsměvy smutných mužů (září 2017)

19. září 2017

V plánu mají ještě natáčení v Indii, Japonsku a New Yorku. Právě rozsah natáčení a nástup epidemie koronaviru způsobily prodloužení termínu dokončení filmu. Pokud už půjde vše podle plánů, zamíří do kin na začátku roku 2023.

Ústecký kraj patří v posledních letech k oblíbeným místům filmařů. V litvínovském Janově letos například vzniklo mezinárodní drama s názvem Oběť, u Postoloprt točila filmová platforma Netflix adaptaci Remarqueova románu Na západní frontě klid.

V nejbližších dnech se v Ústí chystá i natáčení seriálu o zpěvačce Ivetě Bartošové