Nadšenci objevili v lese zapomenutý pomník, pomohla fotka a pamětníci

  8:36
Členové Spolku historie města Dubí objevili zapomenutý pomník, který byl vztyčen 27. července 1924 u příležitosti prvního župního setkání mládeže německé tělocvičné asociace. Takzvaný Truntschkův kámen, o kterém se historici domnívali, že je dávno zničený, objevili zarostlý v lese u Dubí na Teplicku.

Místo hledali za pomoci historické fotografie. | foto: Spolek historie města Dubí

„O samotném pomníku jsem se dozvěděl z historické fotografie ze 40. let. U ní bylo uvedeno místní označení Waldwiesen (Lesní louky). Díky jednomu pamětníkovi a staré mapě se nám povedlo zjistit historii místa a přibližnou lokalitu pomníku. Další pamětník si zase vzpomněl, že viděl desku s nápisy ležet někde v trávě ještě v 80. letech,“ vypráví předseda spolku a historik Jiří Kašpar.

Když opadla letošní sněhová nadílka, vydal se proto za pomoci historické fotografie hledat přesné místo, kde se pomník v minulosti nacházel. A uspěl.

„Zaujal mě velký kámen a drobné kameny v okolí. Po očištění jsem zjistil, že jsou poskládané do jakéhosi schůdku. Velký kámen byl zase podobný jednomu na fotografii. Okolo byl mech, a tak jsem ho začal očišťovat. Najednou se přede mnou objevila velká plochá kamenná deska. Po očištění se na ní objevila první písmena, která se shodovala s historickým nápisem,“ popsal Kašpar, jak k nálezu došlo.

Pomník teď chtějí obnovit

O den později se na místo vypravil společně s dalšími členy spolku, Lubomírem Kudělkou starším a mladším, aby desku a okolí očistili a zjistili, jak velké je poškození původního nápisu.

„Byli jsme moc překvapení, když jsme zjistili, že velká část barvy z roku 1924 se dosud dochovala ve stavu, že by text stačil pouze obtáhnout,“ vylíčil Kašpar.

Následně prořezali nálety v okolí a místo nálezu zaměřili kvůli následnému vyznačení v mapách.

„Nyní bychom pomník rádi obnovili do původní podoby, aby byl symbolickou připomínkou soužití Čechů a Němců v Dubí,“ podotkl Kašpar s tím, že pomník získal jméno po Josefu Truntschkovi (1867–1931), starostovi Mostu a předsedovi Německého turnerského svazu v Československu.

Autor: