iDNES.cz

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

  12:00
Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Dubí na Teplicku. Dva ze zajištěných napadli jednoho z přítomných novinářů a jejich čin vyšetřovatelé hodnotí jako loupež. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18. srpna 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„V souvislosti s útokem na novináře byli dva lidé obviněni ze zvlášť závažného zločinu loupeže. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim v krajním případě až deset let vězení,“ uvedl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Dvojici mužů, která krátce po zahájení protestní akce napadla jednoho z novinářů, fotografa Parlamentních listů Víta Hassana, policisté původně chtěli obvinit z výtržnictví, později však právní kvalifikaci činu změnili.

„Muži se pokusili novináři odcizit fotoaparát,“ upřesnil Vítek.

Během napadení musel zasahovat policejní antikonfliktní tým.

Další zadržení na sobě měli oblečení nebo tetování se symbolikou, která je v rozporu s legislativou.

„Čtveřici osob jsme obvinili z přečinu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ sdělil Vítek s tím, že jim hrozí v krajním případě až tříleté vězení.

Rozbuškou byla rvačka na koupališti

DSSS svolala sobotní akci do Dubí kvůli událostem na zdejším koupališti, kde skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit roztržku mezi dvěma ženami. Jedna z nich předtím údajně fyzicky napadla ženu, která napomenula romského chlapce, ať v brouzdališti netopí jiné dítě.

Podle jiných hlasů pouze jeden Rom bránil romskou matku, do níž se pustila jiná žena a zmíněný mladík. Incident stále prošetřuje policie.

Místní romská komunita se od činu distancovala. Podle nich se bitky účastnili „přespolní.“

18. srpna 2018

„Protest je nejen reakcí na brutální napadení ze strany cikánů vůči mladíkovi, který se zastal mladé maminky, ale také na současnou bezpečnostní situaci nejen v ústeckém kraji, ale i v jiných regionech,“ vysvětlil předseda strany Tomáš Vandas.

Dodal ještě: „Současní politici mají strach nazývat věci pravými jmény. Pokud někdo prosazuje práva menšin na úkor většiny, má to potom důsledky jako například událost v Dubí.“

Na akci přijel i představitel krajní pravice Marián Kotleba, předseda Lidové strany Naše Slovensko (LSNS). Spolu s ním se podle policie sešlo asi sto demonstrujících, podle pořadatelů bylo účastníků dvě stovky.

18. srpna 2018

Autor:
zpět na článek