Dubí i přes protesty prodalo bývalý důl, plány nového majitele nezná

  6:54
Areál bývalých Rudných dolů na Cínovci má nového majitele. Zastupitelé Dubí souhlasili s prodejem nevyužívaných pozemků o ploše téměř devět hektarů do rukou soukromého vlastníka. Parcely získala pražská firma Rebosta za 60 milionů korun. Co s nimi bude dělat, je ale zatím nejasné.

Dubí na Teplicku chce prodat areál bývalých Rudných dolů na Cínovci. Součástí pozemkového celku je ale i bývalé parkoviště pro kamiony. A to se nelíbí lidem ze spolku Cinvald. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Jsme rádi, že se nám ten pozemek podařilo prodat. Firma dala nabídku na poslední chvíli a její cena se nakonec ukázala jako nejvyšší,“ sdělil starosta Petr Pípal (Severočeši).

Prodej probíhal obálkovou metodou přímo na zastupitelstvu. Odhadní cena byla 48,5 milionu.

Co konkrétně bude nyní společnost s pozemky dělat, zůstává nejasné. Redakce MF DNES se s majitelem firmy Martinem Burešem spojila, ale ten po telefonu nebyl příliš sdílný. 

„Ježišmarja, to musíte na toho... já nejsem schopný se k tomu teď vyjádřit,“ řekl na otázku, proč pozemky koupil. Na další dotaz, zda je skutečně majitelem firmy, pak doplnil: „Zastupoval mě tam v tom někdo jiný. Jak říkám, nejsem schopný se teď k tomu vyjádřit.“

Společnost Rebosta každopádně vzbuzuje pochybnosti. Nemá webové stránky a na internetu nejsou k dispozici její výroční zprávy.

Dle obchodního rejstříku se věnuje provozování vodovodů a kanalizací, úpravě a rozvodu vody, stavebním činnostem a projektování pozemkových úprav. Sídlí v Husitské ulici v Praze, na stejné adrese je však zároveň zapsáno dalších 40 firem. Stoprocentním vlastníkem společnosti je právě Bureš.

„Svůj záměr nám nijak nepředstavili. Většina zájemců jen uvedla, že chtějí pozemky jako investici, případně pro budoucí výstavbu dle územního plánu,“ uvedl starosta.

„Podle toho, co zaznělo na zastupitelstvu, o té firmě nikdo nic neví. Nijak nepředstavili záměr, dokonce ani nepodali žádost o koupi. Jen půl hodiny před začátkem odevzdali obálku. Ať si každý udělá obrázek sám,“ řekla Kamila Vítek Derynková, předsedkyně spolku Cinvald, který proti prodeji parcel bojoval.

Starosta: Peníze se budou hodit

Ten už týden před jednáním zastupitele vyzval, aby prodej nepodpořili. Poukazoval hlavně na to, že součástí areálu je i parkoviště, které využívají sportovci a návštěvníci Krušných hor a jehož kapacita bude zejména v zimě chybět a způsobí to potíže.

Zastupitelé to nevyslyšeli, pro prodej bylo 11 ze 14 přítomných. „Je to špatný krok. Vůbec nevzali v potaz zájmy občanů a další rozvoj Cínovce,“ zmínila Vítek Derynková.

Naopak podle starosty se městu peníze z prodeje budou hodit. „Máme před sebou velké a finančně náročné investice jako odkanalizování části Drahůnky, rekonstrukci koupaliště či nový park s dětským hřištěm v Krušnohorské ulici,“ dodal Pípal.

Autor: