Exšéf obřího družstva Mír s žalobou neuspěl, soud potvrdil nové vedení

  7:02
Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl žalobu bývalého předsedy Stavebního bytového družstva (SBD) Mír Teplice Marka Andráška na neplatnost voleb do představenstva, které se konaly loni v červenci. Podle Andráška neproběhly řádně a domáhal se jejich dodatečného zrušení. Soud se s tím ale neztotožnil.

Bývalý předseda Stavebního bytového družstva (SBD) Mír Teplice Marek Andrášek. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Nové představenstvo v čele s novým předsedou Miroslavem Němečkem tak může dál vykonávat svou činnost.

„Jsme rádi, že i soud potvrdil, že naše volba byla platná. Od voleb normálně fungujeme, staráme se o družstvo a jsme zapsaní v obchodním rejstříku,“ řekl Miroslav Němeček s tím, že družstvo nyní počká na písemné vyhotovení rozsudku.

Bývalý předseda družstva Marek Andrášek k soudu nedorazil, poslal jen svého právního zástupce.

„Přestože konkrétní důvody soudního rozhodnutí neznám, určitě stojí za zmínku, že nový předseda a místopředseda družstva hájili proběhlé volby u soudu s tím, že o členech představenstva vůbec nemusí družstevníci vědět, natož o nich rozhodovat. Více k deklarovanému boji za otevřenost, transparentnost a hlavně podílu družstevníků na správě družstva není třeba uvádět,“ sdělil MF DNES.

Loňským volbám do představenstva SBD Mír, jež vlastní téměř osm tisíc bytů v Teplicích a Krupce, předcházely dlouhodobé spory. Zatímco předchozí vedení v čele s Andráškem tvrdilo, že je hospodaření družstva v pořádku, mnozí delegáti zastupující obyvatele jednotlivých bytových domů oponovali, že družstvo delší dobu porušovalo zákony a stanovy a ignorovalo žádosti o informace od shromáždění delegátů, od nejvyššího orgánu družstva.

Neproplacená směnka

Za pravdu jim dal i krajský soud, jenž vydal předběžné opatření, kterým Andráškovi zakázal řídit představenstvo a shromáždění delegátů. Zákaz poté s konečnou platností potvrdil i Vrchní soud v Praze.

„Chtěli jsme vědět, kde jsou peníze z pronájmu billboardů, fotovoltaických elektráren na střechách domů a dalších podnikatelských aktivit. Na naše otázky nám ale nikdo neodpovídal,“ říkal již před časem Němeček.

Podle něj se nyní důkladnou kontrolou hospodaření potvrdilo, že minulé představenstvo nevýhodně investovalo peníze družstevníků.

„Mimo jiné do rizikové směnky Arca Investment v hodnotě 10 milionů korun. Směnka byla splatná v květnu 2020 a dodnes nebyla proplacena. Družstvu tak hrozí velká ztráta,“ uzavřel Němeček.

Autor: