Mostecké bytové družstvo Krušnohor zvolilo vedení. Kočkopes, tvrdí kritici

  13:16
Měsíc před uplynutím soudem stanovené lhůty si Stavební a bytové družstvo Krušnohor, které na Mostecku spravuje na dvacet tisíc bytů, zvolilo nové představenstvo. Pokud by k tomu nedošlo, hrozila družstvu i likvidace. Podle kritiků to však nebylo podle pravidel.

Stavební bytové družstvo Krušnohor spravuje například domy v mostecké lokalitě Stovky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Předposlední den loňského roku shromáždění delegátů zvolilo jako nové zástupce družstva většinou stejná jména, která ovládala Krušnohor od roku 2016.

Oponenti minulého i současného vedení upozorňují, že družstvo při svolání delegátů, kteří představenstvo volí, porušilo vlastní pravidla. Shromáždění měl svolat dlouholetý ředitel a bývalý místopředseda představenstva Krušnohoru František Ryba, aniž by ho dočasné představenstvo, jmenované loni v únoru soudem, tímto úkolem pověřilo.

„František Ryba jako zaměstnanec družstva svolal nelegálně na 30. prosinec shromáždění delegátů. Jako zaměstnanec není oprávněn shromáždění delegátů svolávat. To může svolat pouze představenstvo,“ říká Lubomír Gomboš, jeden ze členů soudem jmenovaného představenstva, který na některé nestandardní postupy předchozího vedení Krušnohoru podal úspěšně již několik žalob.

Soudem jmenované představenstvo se na datu ani prosincového, ani jiného shromáždění podle něj nedokázalo shodnout. Pozvánka na prosincové jednání pak dorazila delegátům bez podpisu, pouze s razítkem Krušnohoru.

Podle Ryby, který byl opět zvolen staronovým místopředsedou SBD, ale bylo vše v pořádku. „Svolání delegátů a mé pověření odsouhlasilo představenstvo v poměru 3:2. Zbylí dva členové, já a pan Ševčík, jsme projevili souhlas, i když jsme v tu chvíli nebyli jmenováni členy představenstva pravomocně. To přišlo z Vrchního soudu o dva dny později,“ věří ve správnost postupu Ryba s tím, že i podle právníků měli být jmenováni již v únoru.

„Svolání bylo v souladu s družstevními dokumenty,“ tvrdí i Arnošt Ševčík, nově zvolený předseda SBD Krušnohor, který stejnou funkci zastával i po později soudem zrušených volbách v roce 2016.

Kritik: Nejprve měli volit delegáty

Tahanice kolem způsobu řízení největšího bytového družstva v Česku, které spravuje byty v Mostě, Litvínově i Meziboří, se táhnou už několik let. Soudy zatím postupně potvrdily, že shromáždění delegátů, konaná v roce 2016 i později v roce 2019, nejsou platná.

Už v roce 2015 totiž Krušnohor zrušil členství zhruba 16 tisícům členů z původních 23 tisíc. Současně se členstvím zrušilo družstvo také mandát 40 delegátům, kteří zastupovali družstevníky při pravidelných shromážděních delegátů. 

Na shromáždění v červnu 2016 dorazilo jen 34 delegátů z původních 80 a to tak nebylo, i podle následných rozhodnutí soudů, podle stanov usnášeníschopné.

Kvůli tomu, že nedošlo v průběhu pěti let k nápravě, jmenoval loni v únoru na dobu jednoho roku ústecký krajský soud dočasné sedmi-, respektive pětičlenné vedení. Během následujících měsíců mělo dojít k dohodě, řádnému svolání delegátů a volbě nového představenstva.

Podle oponentů měly proto nejprve proběhnout volby nových delegátů a teprve poté se mělo zvolit představenstvo. „Opakovali jsme to na každém jednání představenstva. Takto opět vznikl nějaký nelegální kočkopes,“ doplňuje Gomboš, který nevylučuje, že i prosincová volba skončí u soudu.