Ceny dřeva rostou a krádeží přibývá, lesníci kvůli tomu dávají do klád čipy

  8:18
Od začátku roku evidují policisté v Ústeckém kraji už 36 případů krádeží dřeva. Podle Lesů ČR je právě v severních Čechách krádeží vůbec nejvíce. Bojují proti tomu moderními technologiemi.

Pokácené stromy v lesích nad Litvínovem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„V 16 případech šlo o přestupky, z nichž jsme 10 objasnili, 20 případů bylo prověřováno jako trestný čin, v současné době je objasněno sedm případů,“ uvedl ke krádežím krajský mluvčí policie Daniel Vítek.

Patří mezi ně třeba případ, kdy si pětice mužů nejméně pětkrát dojela nákladními vozy na soukromý pozemek na Roudnicko, kde rozřezali uložené kulatiny akátového palivového dřeva a nařezané špalky odvezli, škoda je 60 tisíc korun. Hrozí jim i několikaleté vězení.

Z lesa u Valkeřic na Děčínsku zase neznámý pachatel odcizil 25 metrů krychlových smrkového dřeva za 125 tisíc korun.

Podle lesníků krádeží přibývá. Souvislost s nedostatkem palivového dřeva na trhu a jeho cenou je zřejmá.

„V severních Čechách registrujeme v první polovině loňského roku sedm krádeží 378 metrů krychlových dřeva a škodu ve výši 246 tisíc korun. Letos ve stejném období to bylo už deset krádeží 630 metrů krychlových a škoda ve výši 440 tisíc. Patrné je tedy zvýšení objemu odcizeného dřeva, i když nijak enormní. Právě severní Čechy, kde doznívá kůrovcová kalamita, patří k těm, v nichž registrujeme krádeží nejvíce,“ popsala mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Krádežím se snaží lesníci zabránit pomocí technologií. K uloženému dřevu tak podnik instaluje fotopasti a do klád umisťují GPS čipy, které sledují polohu dříví. Díky mobilní aplikaci rychle zjistí trasu odváženého dřeva. Údaje předávají policii.

Lesy ČR nabízejí lidem, že si palivové dřevo mohou koupit, jde o takzvanou samovýrobu, kdy si dřevo zájemce sám porazí a rozřeže nebo zpracuje zbytky po těžbě.

„Zájem o dříví se v porovnání s loňským rokem zvýšil asi o třetinu. Ve třetím kvartálu jsme ani nezvyšovali ceny,“ upozornila Jouklová s tím, že fyzická osoba si může nakoupit až 35 metrů krychlových dřeva.

Podle webového ceníku se dá dřevo koupit za 100 až 3 250 korun za metr krychlový. Záleží na kvalitě i způsobu prodeje.