Mariinu skálu u Jetřichovic opět korunuje altán, vynesl ho tam vrtulník

  16:56
Na Mariinu skálu u Jetřichovic na Děčínsku se po třech letech vrátil vyhlídkový altán. Na vrchol skály ho vynesl po částech vrtulník. Dřevem obložená kovová konstrukce altánu má vydržet déle než ta původní, které po patnácti letech uhnily dřevěné kotevní trámy.

Přístup na Mariinu vyhlídku, kterou ročně navštíví asi sto tisíc lidí, se turistům uzavřel už v roce 2018. V létě loňského roku byl zchátralý altán demontován.

Že by se na vrchol altán už nevrátil, nepřicházelo v úvahu. „Je to jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů, které k Jetřichovicku patří. Tuhle myšlenku jsme si vůbec nepřipouštěli,“ řekl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Usazování altánku na vrchol Mariiny vyhlídky nad Jetřichovicemi. Pohled z Vilemíniny vyhlídky.

„Věříme, že tento altán bude mít podstatně delší životnost než ten předchozí,“ uvedl Salov.

„Skládá se z ocelové pozinkované konstrukce, která je ve vrchní části obložena modřínovým dřevem a v případě potřeby bude velmi snadné obložení vyměnit,“ dodal mluvčí.

Velmi těžké bylo podle něj rozhodnout, jakou podobu nového altánu vybrat. Jestli se přiklonit k modernějšímu vzhledu, což by byl domeček na skále s malými okenicemi, nebo se odrazit od historického návrhu z doby, kdy kníže Kinský altán věnoval své manželce jako narozeninový dárek. „A z této podoby jsme nakonec vyšli,“ doplnil Salov.

Současná podoba altánu tak vznikla podle původního návrhu českokamenického tesařského mistra z roku 1856. „Při příležitosti sňatku Ferdinanda Kinského s Marií Annou Lichtenštejnskou navrhl tesař zdobný altán ve stylu řeckého chrámu,“ vysvětlil projektant Václav Jára.

Původní altán měl ale vnitřní část uzavřenou, aby chránila návštěvníky před nepříznivým počasím. Od toho se při zpracování projektu upustilo. „Tenkrát ho kněžna Marie užívala sama, teď jsme nechtěli, aby se návštěvníci tísnili na úzkém ochozu,“ vysvětlil mluvčí parku.

Veškeré dřevěné části jsou vyráběny ručně, například na zábradlí co kříž to originál.

Anna Zadražilováz dodavatelské firmy

Samotné realizaci předcházely složité přípravné práce. Na vrcholu Mariiny skály musela dodavatelská firma provést dronem trojrozměrný náhled skály, aby bylo jasné, jestli sedí podesta na skálu.

„Kontrolovali jsme, jestli bude možné využít staré kotvení, ale ukázalo se, že bude třeba nové,“ doplnila technické informace Anna Zadražilová z dodavatelské firmy.

Hmotnost altánu přesahuje pět tun, ke skále je ukotvený osmi závitovými tyčemi. Staré ukotvení zůstalo ve skále.

Nejnáročnější byla výroba dřevěných částí, trvala téměř čtyři měsíce. „Veškeré dřevěné části jsou vyráběny ručně, například na zábradlí co kříž to originál,“ popsala Zadražilová. „Truhlář si musel na každý kus kříže vyrobit šablonu a podle té pracovat,“ doplnila.

Celá rekonstrukce včetně vynesení altánu vrtulníkem na skálu stála přes dva miliony korun, celou částku národnímu parku poskytlo ministerstvo životního prostředí.

Samotný vzlet vrtulníku v minulých dnech několikrát zhatilo špatné počasí. Usazení stavby se tak podařilo až na čtvrtý pokus.

Minimálně další dva týdny budou ještě na vrcholu probíhat dokončovací práce, proto správa parku nedoporučuje návštěvníkům, aby na Mariinu vyhlídku nyní chodili.