Je náš, říkají muzejníci z Loun o pokladu vystaveném v Žatci. Tam zatím mlčí

  7:06
Jen na šest dní vystavilo nedávno Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci takzvaný Domoušický poklad. Krátký čas na zhlédnutí cenných předmětů dával výstavě punc výjimečnosti a podtrhl unikátnost historického souboru nalezeného před pěti lety v lese v blízkosti dávného hradiště. Z muzea v Lounech však zní, že v Žatci si předměty přivlastnili neoprávněně. Spor může skončit i u soudu.

Takzvaný Domoušický poklad je unikátní soubor cenných předmětů patrně z druhé třetiny 8. století. Tvoří ho mimo jiné mužský zlacený opasek, pocínovaný přívěsek z dámského náhrdelníku či železné hroty. | foto: Miroslava Strnadová, MF DNES

Soubor tvoří mužský zlacený opasek, pocínovaný přívěsek z dámského náhrdelníku či železné hroty, vzbudil velkou pozornost široké veřejnosti. Nic obdobného na našem území nalezeno nebylo. V muzeích máme hlavně mincovní poklady, a to výrazně mladší. Domoušický poklad, který patrně pochází z 8. století, tak logicky do muzea přilákal velké množství návštěvníků a také odborníků.

Nad exkluzivní záležitostí ale nyní doutná spor o vlastnictví. Vedení Oblastního muzea v Lounech totiž tvrdí, že si poklad městské muzeum v Žatci přivlastnilo neoprávněně. Soubor prý náleží Ústeckému kraji, a tedy do sbírek právě lounského muzea, jehož je kraj zřizovatelem.

„Domoušický poklad představuje pro Lounsko mimořádný objev s velkou výpovědní hodnotou. Dokládá význam oblasti Džbánsko v daném období. Vzhledem k okolnostem a místu nálezu by měl být vystaven u nás,“ zdůraznil ředitel Oblastního muzea v Lounech Jiří Matyáš.

U vesnice kdysi našli poklad, muzeum ukáže unikátní soubor na šest dní

Předměty byly objeveny v květnu 2018 v katastru obce Domoušice. Matyáš je přesvědčen, že nejcennější část depotu (souboru předmětů, pozn. red.), přívěsek a části mužského opasku, nalezl amatérský „hledač pokladů“ za pomoci detektoru kovů. Dokládat to mají fotografie s poznámkou nálezce na webových stránkách, kde si amatérští fanoušci archeologie sdílejí své nálezy. Podle Matyáše až později nálezce objev nahlásil v žateckém muzeu a předměty tam také odevzdal.

Následně se na místo objevu sjeli archeologové a začali oblast důkladněji zkoumat. „Pokud došlo k náhodnému nálezu, a já jsem přesvědčen, že ano, tak podle zákona jde o majetek Ústeckého kraje, který by se měl o něj přihlásit,“ doplnil také Matyáš.

Žatecké muzeum k tvrzení kolegů z Loun mlčí. „Oficiálně se na nás nikdo neobrátil a nehodlám to v tuto chvíli komentovat a jakkoliv medializovat,“ řekl archeolog žateckého muzea Petr Holodňák, který se podílel na zdokumentování nálezu.

Na informačních panelech k výstavě muzeum k okolnostem nálezu Domoušického pokladu psalo, že šlo o „řízený detektorový průzkum lokality“ a že na zaměření a zdokumentování místa nálezu pracovali archeologové společně s nálezcem, kterému za to poděkovali.

Kraj bude jednat se Žatcem

O vlastnictví pokladu se zřejmě svede složitá právní bitva. „Ústecký kraj vnímá otázku vlastnictví pokladu jako nedořešenou a chystá v tomto ohledu jednání s městem Žatec,“ potvrdila tisková mluvčího kraje Magdaléna Fraňková.

Poklad má nejen velkou hodnotu peněžní, ale především historickou. Pokud se stranám nepodaří vlastnictví vyjasnit a dohodnout se, je možné, že rozepře skončí i u soudu. Ve sporu půjde také o prestiž. Čím zajímavější předměty má muzeum ve svých sbírkách, a pozlacený poklad mezi takové určitě patří, tím větší má šanci na přilákání návštěvníků.

Domoušický poklad zahrnuje sadu bronzových pozlacených kování mužského opasku s řemínky. Tento opasek je prvním svého druhu nalezeným v Čechách a druhým na území celé republiky. Takto honosné opasky vypovídaly o elitním postavení jejich nositelů v tehdejší společnosti. Součástí pokladu je také prolamovaný závěsek ženského náhrdelníku. Je z bronzu a povrch je pocínovaný. V depotu byly nalezeny i železné hroty vochle, což je nástroj na pročesávání vláken konopí či vlny.

Loni dokončilo muzeum v Žatci expozici s předměty z 11. století. Součástí je soubor mincí, zlatých šperků, stříbrných hřiven, drátků a dalších ozdob:

6. ledna 2023