Ústecký kraj chce udržet mladé lékaře. Láká je na vysoká stipendia

  6:00
Téměř 40 milionů korun plánuje letos investovat Ústecký kraj do dotačních programů na podporu zdravotnictví. Polovina z této částky má být zahrnuta do stipendijního programu pro studenty lékařských i nelékařských oborů. Některým žadatelům ale vadí závazek zůstat pracovat v regionu.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Částku schválili radní, odsouhlasit ji ještě musí krajští zastupitelé na svém jednání na konci ledna. „Zdravotnictví patří mezi naše priority. Peněžní prostředky, které jsme schválili, půjdou do čtyř oblastí zdravotnictví,“ uvedl hejtman Richard Brabec (ANO).

Nejvíce peněz, celkem 20 milionů korun, je z krajského rozpočtu vyčleněno na podporu stipendijního programu pro studenty lékařských a vybraných nelékařských oborů. Poprvé byl stipendijní program vyhlášen před deseti lety, zaměřený byl tehdy pouze na lékaře, zubní lékaře a farmaceuty. Od té doby kraj vyplatil více než stovce žadatelů z těchto oborů přes 13 milionů korun. V roce 2017 se rozšířil o podporu studentů nelékařských profesí, dvanácti studentům byla vyplacena částka 550 tisíc korun.

Podle údajů, které má kraj k dispozici, se někteří studenti sice do programu zapojili, následně se ale rozhodli vyplacené peníze vrátit. Jednou z podmínek pro poskytnutí stipendia je totiž uzavření pracovní smlouvy s některou z nemocnic v regionu na minimálně tři roky. „Někteří stipendisté se nechtěli vázat a peníze vrátili. Šlo až o 25 procent žadatelů,“ popsal hejtman.

Studenti mohou získat desítky tisíc korun

V loňském roce došlo k revizi a zlepšení podmínek pro uchazeče. Nový program je pro žadatele atraktivnější, a to jak pro studenty lékařských, tak i vybraných nelékařských zdravotnických oborů, jako jsou například zdravotní sestry, záchranáři, fyzioterapeuti nebo biomedicínští technici. Pro budoucího lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta je určena částka 100 tisíc korun na ročník, dříve to bylo 50 tisíc na ročník. Studenti vybraných nelékařských oborů pak dostanou místo 30 tisíc 50 tisíc na ročník.

„Navýšili jsme stipendia na dvojnásobek a umožnili získat podporu i za již ukončené ročníky. Také jsme rozšířili záběr o další profese, které jsou pro náš kraj klíčové,“ popsal krajský radní pro zdravotnictví Radim Laibl (ANO).

Města se snaží udržet úspěšné absolventy, postupně zavádějí různá stipendia

Podle Brabce chce kraj motivovat mladé lidi, aby tu po studiu zůstali. Nadále platí podmínka, že pro poskytnutí stipendia je nutné uzavřít pracovní smlouvu v některém špitálu v regionu. „Problém kraje je, že vzdělaní mladí lidé často odcházejí mimo. Toto je jedna z cest, jak je tady udržet,“ uvedl hejtman. „Kdyby byl zájem studentů větší, tak bychom zvážili i navýšení prostředků na stipendia,“ dodal s tím, že prioritou vedení kraje je zajistit dostatek kvalifikovaných zdravotnických pracovníků v nemocnicích i v primární péči.

“Vloni se přihlásilo 88 stipendistů,“ doplnil Brabec s tím, že z uvedeného počtu je 46 budoucích lékařů, 11 zubních lékařů, 13 zdravotních sester, 14 záchranářů a další odborníci

Akreditace či rezidenční místa

Peníze půjdou kromě studentských stipendií také na získávání a prodlužování akreditací poskytovatelů zdravotních služeb v oblasti primární péče, která zahrnuje praktické lékaře pro dospělé a pro děti a dorost nebo praktické zubní lékaře a gynekology. Akreditace umožňují svým držitelům vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví. Do této oblasti je z krajského rozpočtu vyčleněn jeden milion korun. Sedm milionů korun je určeno na podporu rezidenčních míst pro lékařské obory. „Dotace bude poskytnuta na úhradu nákladů spojených se specializačním vzděláním mladého lékaře nad rámec dotace z ministerstva zdravotnictví,“ vysvětlil hejtman.

Dáme vám peníze, vy u nás pak zůstanete. Žatec chce přilákat zdravotníky

Dalších deset milionů korun pak radní schválili na podporu dostupnosti primární péče. Cílem tohoto programu je zvýšit počet poskytovatelů primární ambulantní péči v oborech všeobecný praktický lékař pro děti a dospělé a zubní lékař na území kraje. Až 300 tisíc korun mohou například dostat lékaři uvedených oborů na mzdové prostředky pro nového lékaře, kterého ve své ordinaci zaměstnají a navýší díky tomu počet registrovaných pacientů.