Ústí jako stavebnice i ukrytý potok. Města lákají na festival architektury

  8:30
Na prohlídku unikátních staveb a procházky na netradiční místa láká ode dneška do příštího čtvrtka celorepublikový festival Den architektury, do něhož se zapojila i města v Ústeckém kraji. Vedle exkurzí do běžně nepřístupných budov nabídne i procházky s výkladem odborníků či přednášky.

Centrum města Most, pohled z magistrátu | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Třeba v Ústí nad Labem se mohou zájemci v sobotu vydat s průvodkyní Terezou Šťastnou z Centra dokumentace a digitalizace kulturního dědictví na komentovanou procházku po čtvrti Klíše, jež zahrne nejstarší výstavbu, půjde o vily z počátku 20. století. Kapacita je omezená na 15 lidí a je nutná rezervace.

Další akcí je prohlídka Domu umění, který sídlí v nově zrekonstruované budově bývalé univerzitní menzy UJEP, a to od 14 hodin. V Domě umění pak od 15.30 hodin proběhne veřejná debata s architekty a umělci o historii, současnosti a budoucím možném směřování města.

Architekt Tomáš Petermann zase představí Ústí jako stavebnici. Při procházce upozorní na prvky urbanismu, které dávají dohromady roztodivnou skládačku centra města. Sraz je ve 13 hodin ve Vrchlického sadech.

Pro děti je určen workshop Sochařská laboratoř s umělkyní Andreou Kaňkovskou, která dětem ukáže svoji autorskou stavebnici inspirovanou ikonickou architekturou Ústí nad Labem. Akce se uskuteční ve Veřejném sále Hraničář v neděli od 15 hodin.

Na cestu do doby vzniku Litoměřic vezme v neděli zájemce kurátor tamního muzea Jan Peer. „Procházka povede nejen po stavbách podílejících se nejvýznamněji na překrásném panoramatu města, kterými jsou biskupská rezidence a katedrála sv. Štěpána, ale rovněž přiblíží další architektonicky významné budovy samotného Dómského náměstí a blízkého okolí,“ zve Jan Peer s tím, že sraz je ve 14 hodin před katedrálou.

Mosteckou architekturu, její aktuální problémy, plány dostavby minulé i současné a možnosti do budoucna ukáže student architektury Martin Trávníček.

„Centrum města, plánované jako velkorysá výkladní skříň, nebylo nikdy dokončeno a bez náležité údržby se časem stalo spíše ostudou. Při procházce se účastníci dozvědí, jaké aspekty byly plánováním opomenuty a čím to, že centrum dnes nefunguje tak jako v jiných městech,“ popisuje Trávníček. Procházka se uskuteční zítra, sraz je ve 14 hodin u kavárny The Most café.

Nedělní procházka s názvem Co tu bylo a co zbylo seznámí s Nakléřovem, který leží v Krušných horách nad Ústím nad Labem. Sraz je ve 14 hodin před Penzionem u Johnů.

V Roudnici se zaměří na sochy

Jedinečnou možnost prohlédnout si potok Bystřice v Teplicích, jehož koryto vede pod povrchem země a nyní je jeho část odkrytá, nabídne komentovaná nedělní procházka. Architektka Lenka Kovářová představí historii toku i důvody, proč už není součástí veřejného prostoru. Sraz je v neděli v 10 hodin na křižovatce ulic Nábřežní a Zemská.

Městský architekt Varnsdorfu Jan Hrouda provede v neděli veřejnými prostory města a otevře diskusi o potenciálu rozvoje, sraz je v 15 hodin před radnicí na náměstí Edvarda Beneše.

V Žatci se zájemci zítra projdou po stavbách z přelomu 19. a 20. století budovaných v duchu místní tradice a tzv. Heimatstilu. „Žatec byl v této době osídlen převážně českými Němci a tato skutečnost je dodnes patrná v architektonickém dědictví města,“ uvádějí odborné průvodkyně Monika Klímová a Eva Sladká. Procházka začíná ve 14 hodin u azylového domu.

V Roudnici nad Labem městská architektka Lucie Kavanová s dalšími odborníky upozorní na sochy, pomníky a umění ve veřejném prostoru. Akce se uskuteční v sobotu od 14 hodin v Galerii moderního umění, součástí programu je přednáška a dvě procházky po městě.